Սեպտեմբերի 15-ից Վրաստանից Հայաստան ցամաքային ճանապարհով ցորեն չի ներկրվի. ո՞րն է պատճառը
Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ սեպտեմբերի 15-ից արգելվելու է ցամաքային ճանապարհով Հայաստան ցորենի ներկրումը։ Ներկրող ընկերություններն արդեն զգուշացվել են, որ այլևս չեն կարող անցնել Վրաստանի տարածքով։ Փոխադրումները պետք է իրականացվեն միայն Փոթիի նավահանգստով: ՀԺ-ն տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ լուծումներ է առաջարկում նախարարությունը խնդրի համար:
- Պարոն Փամբուխչյան, Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ սեպտեմբերի 15-ից արգելվելու է ցամաքային ճանապարհով Հայաստան ցորենի ներկրումը, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում հայկական կողմը, որպեսզի չտուժենք այս որոշումից:
- Վրաստանի կառավարության որոշում է եւ վերաբերվում է բոլորին, ոչ միայն հայերին, այլ նաեւ վրացական, ռուսական բոլոր հացահատիկային բեռներին եւ ալյուրին: Իրենք չեն թողնելու նույնիսկ իրենց բեռները ներկրվեն այդ ճանապարհով:
- Ո՞րն է նման որոշման պատճառը:
- Իրենք ասում են, որ շատ մեծ քանակի են լինում այդ բեռները եւ դրա համար իրենք նախընտրում են ծովային ճանապարհը: Հիմա մենք առայժմ Վրաստանում մեր դեսպանի միջոցով բանակցում ենք, որ գոնե նախնական մեր համար ծովային փոխադրման ժամանակ գները չավելանան, մինչեւ կհասկանանք: Մենք էլ մեր ծովային ճանապարհն ենք ուզում ստեղծել, նման ծրագիր կա, մինչեւ որ արդեն լինի մեր փոխադրողը, գները, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանենք, բայց սա դեռ հստակ չէ, որովհետեւ այդտեղ լուրջ ռիսկեր կան, մեկ պարկի մեջ մինչեւ 4 դոլար թանկացման ռիսկեր կան:
- Իսկ Վրաստանից Հայաստան մե՞ծ ծավալի ցորեն է ներկրվում:
- Քանակ չեմ կարող ասել, ծավալը մեծ է:
- Հայաստան ցորենը հիմնականում մեկ-երկու կազմակերպություն էր ներկրում, հնարավո՞ր է արդեն այլ կազմակերպություններ էլ միանան ներկրման պայքարին եւ հնարավոր լինի ցորենի գինը գոնե այդ միջոցով կայուն պահել:
- Հենց սկզբից մեզ այդ խնդրի մասին ահազանգել են միջին, նույնիսկ փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչներ: Մենք փորձել ենք հասկանալ, թե ո՞ւմ հետ է կապված խնդիրը՝ փոքր բիզնեսի՞, թե՞ բոլորի, եւ հասկացանք, որ Վրաստանի կառավարության որոշումն է, որը բոլորին է վերաբերվում: Այստեղ խտրականության հարց չկար, սա նաեւ Լարսի բեռնաթափման նպատակով է արվել:
- Հնարավո՞ր է այս որոշումը ժամանակի ընթացքում ավելի ընդարձակվի, այսինքն՝ ցորենից բացի այլ ապրանքներ նույնպես չկարողանանք ներկրել Վրաստանից` Հայաստան:
- Չեմ կարող դա ասել, բայց եթե տրամաբանությամբ նայում ենք՝ հնարավոր է, բայց դա Վրաստանի կառավարության որոշելիքն է, առայժմ մեզ նման բան չեն ասել:
Հ.Գ. Քիչ առաջ ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից հետեւյալ հաղորդագրությունը տարածվեց.
Վրաստանի կառավարության որոշմամբ՝ սեպտեմբերի 15-ից արգելվելու է ցամաքային ճանապարհով Հայաստան ցորենի եւ որոշ հացահատիկային կուլտուրաների ներկրումը։ Փոխադրումները պետք է իրականացվեն ջրային, այնուհետեւ երկաթուղային ճանապարհով։ Այս որոշումն ուղղված է Վրաստանի տարածքով տվյալ տեսակի բեռնափոխադրումներ իրականացնող բոլոր երկրներին։
Առաջարկվող ճանապարհով դեպի Հայաստան նշյալ կուլտուրաների փոխադրումների սակագների բարձրացումը կանխելու նպատակով՝ Հարավկովկասյան եւ Վրացական երկաթուղիների ղեկավարների միջեւ ընթանում են բանակցություններ։
Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ Վրացական երկաթուղին մեր փոխադրողների համար կկիրառի զեղչային համակարգ, ինչի արդյունքում ակնկալվում է, որ փոխադրումների գինը չի բարձրանա։