ՀՀ-ն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ զարգացնելու հրթիռային սպառազինությունը. փորձագետը՝ АК-12 եւ АК-15 արտադրելու մասին
Օգոստոսի 21-ին Մոսկվայում Royalsys Engineering ltd. ընկերության եւ «Կալաշնիկով» կոնցեռնի միջեւ ստորագրվեց պայմանագիր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Կալաշնիկովի ինքնաձիգի նոր՝ АК-12 եւ АК-15 նմուշների արտադրություն հիմնելու մասին: ՀԺ-ն ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցի հետ քննարկեց, թե որքանո՞վ է այն տարբերվում ՀՀ ԶՈՒ-երում օգտագործվող АК-74-ից:
- Պարոն, Պետրոսյանց, ՀՀ-ում շուտով պետք է արտադրվեն АК-12 եւ АК-15 զինատեսակների նմուշներ, դրանք ներկայիս АК-74 տեսակի զինատեսակներից, որքանո՞վ են տարբերվում:
- Իմ կարծիքով, եթե դրանք АК-ի մոդիֆիկացիան են, առանձնապես մեծ տարբերություն դժվար թե լինի, որովհետեւ ընդհանրապես Կալաշնիկովի ցանկացած ավտոմատներից նրանք տարբերվում են իրենց յուրահատուկ կառուցվածքով, որը ամբողջ աշխարհում իրենց դարձնում է առաջինը՝ պարզության առումով: Եթե համեմատենք արեւմտյան զինատեսակների հետ, АК-ն, այնուամենայնիվ, որոշակի զիջում է, բայց ունի մի մեծ առավելություն՝ դա շատ պարզ կառուցվածք ունենալն է: Այն հնարավորություն է տալիս նույնիսկ մարտի դաշտում ցանկացած զինվորի շատ արագ քանդել զենքը, խափանումները վերացնել, ինչը արեւմտյան զենքերի դեպքում բարդ է:
Տարբերությունը, կարծում եմ, կախված կլինի գնդակի տրամաչափից, բայց կարծում եմ՝ կլինի АК-74-ի 5.45 տրամաչափը, որովհետեւ մեզ մոտ այս պահին ամենամեծ տարածում ունեցող զենքի տեսակի տարբերակը դա է եւ ձեռնտու չէ ինչ-որ նոր զենք արտադրել, որի փամփուշտները կտարբերվեն նրանցից, որոնք այսօր մենք օգտագործում ենք բանակում:
- Սա կարո՞ղ է հիմք հանդիսանալ, որպեսզի Հայաստանը արդեն սկսի այլ զինատեսակներ եւս արտադրել:
- Չեմ կարծում, որովհետեւ ավտոմատը, հրաձգային զենքերը, այսօրվա պատերազմում որոշիչ դեր չեն խաղում: Որոշիչ դեր խաղացողը հրթիռային սպառազինությունն է: ՀՀ-ն, իմ կարծիքով, այսօր ունի բոլոր հնարավորությունները՝ զարգացնելու իր հրթիռային սպառազինությունը: Մենք ունենք ֆիզիկական ներուժ, մենք ունենք դեռ խորհրդային ժամանակներից մնացած գործարաններ, որտեղ հնարավոր է պատրաստել դրանք: Կարծում եմ՝ ուղղակի գումարների ներդրում է պետք, ուրիշ ոչինչ:
- АК-12 եւ АК-15 տեսակի զենքերը հավասարազո՞ր են Ադրբեջանում հիմնականում օգտագործվող АКМ տեսակի զենքի հետ:
- Այդ նույն АКМ-ը նաեւ մեզ մոտ է օգտագործվում, այնպես չի, որ մենք չենք օգտագործում: АКМ-ի տրամաչափը 7.62 է, իր խոցելու հավանականությունն ավելի մեծ է: Եթե АК-12-ը եղավ 5.45 տրամաչափի, ուրեմն, այն հավասարազոր է АК-74-ին, եթե եղավ 7.62 տրամաչափի, այն հավասարազոր կլինի АКМ-ին, առանց որեւէ տարբերության:
- Իսկ զրահատեխնիկա արտադրելու հնարավորություն ունե՞նք՝ հաշվի առնելով, որ ժամանակին Հայաստանը փորձել է «Հայկ» տեսակի զրահատեխնիկա արտադրել:
- Զրահատեխնիկայի արտադրության համար մենք պետք է ունենանք մեքենաշինական բազա, որովհետեւ զրահատեխնիկայի ամենակարեւոր հանգամանքը իր քաշին համապատասխան շարժիչն է: Մենք պետք է ունենանք շարժիչներ արտադրելու գործարան, պետք է ունենանք ինժեներական ինստիտուտներ, որոնք մեր բարձր լեռնային տեղանքի համար կկարողանան համապատասխանեցնել, դա շատ բարդ բան է: Դրա համար անհրաժեշտ է շատ մեծ ծավալի ներդրումներ, մի քանի գործարանների կառուցում, որ այդ մի քանի գործարանները առանձին-առանձին մասերը արտադրեն եւ վերջում մի տեղ հավաքվի: