ՀՀԿ-ն` իր ղեկավարությամբ, իրավիճակին չի տիրապետում. Փաշինյանը՝ Քոչարյանի վերադարձի մասին
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է քաղաքականություն վերադառնալու մասին: Նա նման ցանկություն հայտնեց այն բանից հետո, երբ իրեն մեղադրանք առաջադրվեց Մարտի 1-ի գործով՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Քոչարյանի քաղաքականություն վերադառնալու մասին գնահատականը պետք է ՀՀ քաղաքացիները տան:
«Դուք խոսում եք սցենարների մասին, որոնք ուղղակի չեն կարող լինել: Ինչի՞ եք ինձ հարցնում, դուրս եկեք փողոց ու մարդկանց հարցրեք, տեսեք՝ իրենք ո՞նց են վերաբերվում: Այդ կապակցությամբ որոշումներ կայացնողը ես չեմ: Այդ կապակցությամբ որոշումներ կայացնողը ժողովուրդն է, եւ, կարծում եմ, այդ հարցերը պետք է ուղղել ժողովրդին՝ չնայած, չեմ կարծում, որ այն, ինչ կլսեք, արժանի կլինի եթեր հեռարձակելու»,- ասաց վարչապետը՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Ռոբերտ Քոչարյանն իր հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ չի հասկանում, թե կառավարության արտաքին քաղաքականության ծրագիրը որն է: Վարչապետը, անդրադառնալով 2-րդ նախագահի այս գնահատականին, ասաց.
«Մարդիկ կան, ովքեր արտաքին քաղաքականություն ասելով հասկանում են այն, ինչ Հայաստանը տարել է ձախողումների: Մենք չենք պատրաստվում այդ նույն ճանապարհով գնալ»:
«Հայկական ժամանակ»-ի դիտարկմանը, որ օգոստոսի 17-ի հանրահավաքում իր հնչեցրած կարծիքները, մասնավորապես, «խելքներդ գլուխներդ հավաքեք» արտահայտությունն ԱԺ նախագահը որակում է սպառնալիք դատական համակարգի նկատմամբ, վարչապետն ասաց.
«Ես ոչ մեկին ճնշումների չեմ ենթարկում, ես բոլորին կոչ եմ անում հաշվի նստել ժողովրդի կարծիքի ու տեսակետների հետ»:
Լրագրողները վարչապետից հետաքրքրվեցին՝ արդյո՞ք տեսնում է միտում, որ, եթե ինքը հրաժարական տա արտահերթ ընտրությունների գնալու համար, ՀՀԿ-ն առիթից օգտվի ու Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրի վարչապետի թեկնածու:
«Ես, անկեղծ ասած, տարբերակ չեմ տեսնում: Պարզապես, ցանկացա հիշեցնել՝ հարկավոր է իրավիճակը գնահատել իրատեսական, ավելորդ բարդություններից խուսափելու համար: Հիշու՞մ եք, ես Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ իրեն ասում էի, որ ինքն ուղղակի իրավիճակը ճիշտ չի գնահատում: Ես կարծում եմ՝ ՀՀԿ-ն՝ իր ղեկավարությամբ, շարունակում է իրավիճակը ճիշտ չգնահատել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: