Պոլիկլինիկաների և ամբուլատորիաների բժիշկների ու միջին բուժանձնակազմի աշխատավարձը կբարձրանա
Օգոստոսի մեկից բարձրանալու է առողջության պահպանման առաջնային օղակի բուժաշխատողների աշխատավարձերը: Նրանց թիվը շուրջ 10 հազար է: Տեղեկությունն այսօր հայտնել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ սոցցանցի ուղիղ եթերում: Նա ասել է, որ դա հնարավոր է դարձել՝ բյուջետային միջոցների տնտեսումների հաշվին: Խոսքը՝ 700 միլիոն դրամի մասին է: Թորոսյանը չի բացառել, որ մոտ ապագայում այդ բուժաշխատողների աշխատավարձը բարձրացնելու եւս մեկ հնարավորություն կարող է ստեղծվել:
«Բյուջետային միջոցների ներքին տնտեսումների հաշվին մենք կարողացել ենք հասնել նրան, որ սույն թվականի օգոստոսի 1-ից բարձրացնելու ենք պոլիկլինիկաների եւ ամբուլատորիաների բժիշկների եւ միջին բուժանձնակազմի աշխատավարձը՝ մոտ 15%-ով: Կարողացել ենք 700 միլիոն դրամի տնտեսումը ուղղել հենց բուժաշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը»,- ասել է նախարարը:
«Ես կարծում եմ՝ այս բարձրացումը պետք է շարունակական լինի, եւ մենք այդ ուղղությամբ էլի ենք աշխատելու: Մոտ ապագայում դրա մասին հավելյալ ինֆորմացիա կհաղորդենք: Բայց միեւնույն ժամանակ ուզում եմ խնդրել եւ կոչ անել մեր բուժաշխատողներին, հատկապես առաջնային օղակի, որը ես շատ եմ կարեւորում. իսկապես արդարացնել իմ եւ մեր քաղաքացիների վստահությունը ձեր նկատմամբ եւ բարձրացնելով այդ վստահությունը՝ կանխարգելել հիվանդությունները ու թույլ չտալ, որ դրանք զարգանան եւ ավելի խորանան: Մենք պետք է ռադիկալ փոփոխությունների ենթարկենք առողջության առաջնային պահպանման օղակը, եւ հավանաբար, կմտածենք մեխանիզմներ, որպեսզի բժիշկների եւ բուժհաստատությունների փոխհատուցումը լինի ոչ միայն մարդաշնչով, այլեւ կատարողականի՝ այսինքն՝ արդյունքների վրա հիմնված: Հետեւաբար՝ ուզում եմ, որ ավելի զգոն լինեք եւ կատարեք ձեզ վրա դրված այդ ծանր պարտականությունը պատվով»,- եզրափակել է առողջապահության նախարարը: