Հրայր Թովմասյանը Սահմանադրական դատարանը վերածել է ՀՀԿ-անոցի
Ինչպես հայտնել էինք, Ազգային ժողովը չընտրեց Ելիզավետա Դանիելյանին որպես Սահմանադրական դատարանի նոր դատավոր։ Հատկանշական է, որ ոչ բռնի, խաղաղ «Թավշյա հեղափոխության» հաղթանակից հետո սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ Ազգային ժողովում տապալվում է կարեւորագույն պետական պաշտոնյայի` ՍԴ դատավորի ընտրությունը։ Այդուհանդերձ, նմանատիպ իրավիճակը օր օրի ավելի է թուլացնում ՍԴ-ի ներկայիս նախագահ և նախկին ՀՀԿ-ական պատգավոր Հրայր Թովմասյանի դիրքերը ՍԴ-ում և դրանից դուրս։
Ըստ էության, հունիսի 16-ից սկսած Սահմանադրական դատարանի գործող կազմում մնացել է ընդամենը 6 դատավոր, քանի որ իր լրումն թոշակային տարիքի հետևանքով հեռացած ՍԴ նախկին դատավոր Կիմ Բալայանի և օրեր առաջ իր պաշտոնավորումն ավարտած ՍԴ փոխնախագահ Վոլոդյա Հովհաննիսյանի, համաձայն ՍԴ-ում մեր աղբյուրների, առողջական խնդիրների պատճառով մոտ 2-3 ամսով բացակայելու է նաև ՍԴ մեկ այլ դատավոր` Ֆելիքս Թոխյանը: Սա փաստացի կբերի դատարանն իրավազոր նիստերի անցկացման քվորումի սահմանագծին և ՍԴ դատավորներից որևէ մեկի անգամ բացակայությունը կհանգեցնի ՍԴ նիստերի տապալմանը։
Մյուս կողմից, Հրայր Թովմասյանը, որն ընտրվել էր ՍԴ նախագահի պաշտոնում դեռ նախկին իշխանության օրոք, նախորդ Սահմանադրությամբ և ՀՀԿ նախկին մեծամասնության ժամանակներում, այս պահին գտնվում է անբարենպաստ դիրքում, քանի որ իր անմիջական ջանքերով մշակված Սահմանադրությունը և դրանով ի հայտ եկած լուծումները փաստացիորեն զրկեցին ՀՀԿ-ին բոլոր նախկին լծակներից և փաստացի իշխանությունից։
Այն, որ Հրայր Թովմասյանը չի տիրապետում ՍԴ-ում և ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին մեկ անգամ ևս ի հայտ եկավ օրեր առաջ, երբ ՍԴ-ի անունից գրեթե բոլոր օնլայն ԶԼՄ-ներում տարածվեց դատավորների ընդհանուր ժողովից դատարանի թեկնածուի ընտրության ընթացակարգի մասին ՍԴ հայտարարությունը, որը հաջորդիվ հերքվեց ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար, իսկ չար լեզուները պնդում են, որ նաեւ մեծ կարողության տեր Վլադիմիր Վարդանյանի կողմից։
Ի դեպ, նույն լեզուները պնդում են, որ Վարդանյանի ընտանիքի է պատկանում մայրաքաղաքի Թումանյան փողոցի վրա գտնավող Հին Պեկին ռեստորանը, ինչպես նաեւ Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանի ժամանումների սրահում գործող մի քանի սննդի օբյեկտներ:
ՍԴ-ում մեր աղբյուրները հաստատեցին, որ Վլադիմիր Վարդանյանը դեռ մինչեւ «Թավշյա հեղափոխությունը» իր իսկ խնդրանքով Հրայր Թովմասյանի կողմից նշանակվել էր ՍԴ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում, իսկ մինչ այդ եղել է ՍԴ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հավատարիմ խորհրդականը և մոտ մեկ տասնամյակ նրա հետ է շրջել անթիվ գործողումների և շրջագայությունների ընթացքում։ Ի դեպ, Վարդանյանի նշանակումը միակը չէր, որով աչքի է ընկել Հրայր Թովմասյանն իր այս կարճատև պաշտոնավարման ընթացքում։
Այսպես, համաձայն ՍԴ պաշտոնական կայքի, ՍԴ նախագահի խորհրդական է նշանակվել Հրայր Ղուկասյանը, ով վերջին տարիներին զբաղեցնում էր ՀՀ նախկին նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժի Սարգսյանի օգնականի պաշտոնը։ ՍԴ-ում մեր աղբյուրները հավելում են նաև, որ Հրայր Թովմասյանը չի ցանկանում սահմանափակվել միայն այս նշանակումներով և տարբեր մակարդակի ՀՀԿ-ականները Թովմասյանի մշտական և սպասելի հյուրերն են։
Փաստորեն, Հրայր Թովմասյանն իր վրա է վերցրել ՀՀԿ-ի նախկին իշխանության վերջին բաստիոնի «պատվավոր» առաքելությունը։