Առողջական վիճակի պատճառով 5 օր տանը չեմ եղել, կտրել են նպաստը. 91-ամյա միայնակ կնոջ նամակը
ՀՀ  գործող իշխանություններին, «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթին, նախագահին, վարչապետին, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին ու ներկայիս Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանին բաց նամակ է ուղղել 91-ամյա միայնակ թոշակառու կինը՝ իրեն վճարվելիք նպաստի վրա դրված արգելանքը հանելու եւ այն վճարելու խնդրանքով: Կինն ապրում է մենակ, վարձակալությամբ բնակարանում:
91-ամյա Ռոզա Սիմոնյանի նամակը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Բաց  նամակ
Հայտնում եմ, որ 91 տարեկան միայնակ թոշակառու եմ:
Նախկիմում ներքոհիշյալ հարցով և նույնիսկ բաց նամակով դիմել եմ Ձեր նախորդներին և 1 անգամ «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի միջամտությամբ վերականգնել եմ իմ իրավունքները, որի համար խորապես շնորհակալ  եմ:
Համառոտ ներկայացնեմ ինձ հետ կատարված պրոբլեմը:
1. Ես 91 տարեկան միայնակ թոշակառու եմ և ունեմ 33 տարվա աշխատանքային ստաժ  ու   ներկայումս ստանում եմ 39 հազար դրամ կենսաթոշակ:
2. Նախկինում՝ մինչև 2017թ հոկտեմբեր ամիսը շնորհիվ «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի  անմիջական միջամտության, օրինական կարգով վերականգնվել էր իմ սոց. նպաստի  իրավունքը, որը կամայականորեն նորից կտրել են «Էրեբունի- Երևան» տոնակատարության  օրը: Երբ իմ առողջական վիճակի կտրուկ վատթարանալու պատճառով քույրս ինձ 5 օրով  տեղափոխեց իր տուն, նույն օրը Էրեբունի սոցիալական ծառայության 2  աշխատակցուհիներ, որոնց այցելության նպատակը ինձ  հայտնի չէր, եկել են Երևան Վարդաշեն 9 փող. 44 բնակարան և ինձ այնտեղ չտեսնելով, կամայականորեն զրկել են ինձ օրինականորեն  հատկացված նպաստից մինչև օրս:
3. Ներկայումս նույն վարձակալության հիմունքներով, 30 հազար վարձավճարով ամսական,   բնակվում եմ նույն փողոցի 62/վ շենքի 44 բնակարանում, նախկին վարձավճարով  բնակարանից ընդամենը 300-400 մետր հեռավորության վրա:
4. Ներկայացնում եմ Ձեզ իմ ծախսերը.
ա) 30.000 դրամ վարձավճար
բ)  միջին ամսական շուրջ 20 հազար դրամ կոմունալ ծախսերը
գ) դեղորայք ------
դ)  սնունդ ------
Ինձ թվում է, որ թվարկված փաստերը մեկնաբանության կարիք չունեն:
Ուղղակի խնդրում եմ Ձեզ հանրության դատին ներկայացնել այդ 2 աշխատակիցներին, նրանց ականջներին ու  մատներին բազմահազար դոլարների զարդերով պճնված կամայականության վերաբերմունքի գնահատականը:
Ավելացնեմ, որ կենսաթոշակս ստանում եմ պատշաճորեն, եթե նպաստը վճարելու արգելանքի պատճառը ինձ  վերոնշյալ հասցեում չտեսնելն է, ապա նույն հաջողությամբ կարող են արգելել նաև իմ կենսաթոշակը վճարելը: