Փաշինյանը նշել է, թե երբ հրաժարական կտա՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար
Լրագրողների դիտարկմանը, թե ՀՀԿ-ն կառավարության ծրագիրը համարում է բարի ցանկությունների եւ կենացների ժողովածու, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Ուզում էին չար ցանկությունների ծրագիր լինե՞ր: Նշված է շատ կոնկրետ ժամանակահատված՝ արտահերթ ընտրություններ մեկ տարվա ընթացքում»:
«Հայկական ժամանակ»-ի լրագրողի հարցին, թե իր կառավարության ծրագիրը հստակ չի ասում, թե ինչ ժամկետներում է մարդկանց սոցիալական վիճակը լավանալու, Փաշինյանը պատասխանեց. «Մինչեւ այս տրամաբանությունն այն է, որ մի քիչ էլ կվատանա եւ այդպես էլ կմնա, իսկ հիմա տրամաբանություն այն է, որ անընդհատ լավանալու է: Ուզում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախկինում ծրագրում եղած թվերը երբեք իրականություն չեն դարձել: Մենք չենք պատրաստվում երկրում թվեր դզենք-փչենք, մենք պատրաստվում ենք լրջագույն բովանդակային փոփոխություններ անել»:
Վարչապետն անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, թե ՀՀԿ վերնախավը, մասնավորապես՝ Արմեն Աշոտյանը կարծում է, որ որոշ գործարարներ ՀՀԿ-ն լքում են պետական ապարատի հնարավոր ռեպրեսիվ ճնշումների պատճառով, կառավարության ղեկավարն ասաց.
«Ամեն ինչ տեղի է ունենում ձեր աչքի առջեւ, դու կարող եք ինքներդ գնահատել, թե ինչ է լինում: Աշոտյանին եւ մյուս հանրապետականներին, որ նայում ենք, զգացվում են, որ նրանք հալածվա՞ծ են»:
Փաշինյանը համամիտ չէ, որ գործարաները լքում են ՀՀԿ-ն, որպեսզի իրենց քվեներով գործադրին օգնեն եւ արդյունքում գործադիր մարմնից այլ ակնկալիքներ են սպասելու:
«Ես իմ ելույթում ասեցի, որ բոլորը հավասար են օրենքի առջեւ: Անկախ նրանից՝ նրանք ՀՀԿ խմբակցությունում են, թե՝ ոչ»:
Լրագրողներից մեկն էլ հետաքրքրվեց, եթե նրանք կողմ լինեն ծրագրին, ապա հնարավոր է, որ ԱԱԾ-ի մասով որոշ մեղմացուցիչ հանգամանքներ կիրառվեն:
«ԱԱԾ-ն իր գործողությունների մասին արդեն հայտարարել է եւ իր գործողությունները մինչեւ վերջ շարունակվելու է»:
Եթե այսօր ծրագրին ԱԺ-ն հավանություն տա, ապա արտահերթ ընտրությունների հավանական տարբերակը մնում է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: ՀԺ-ն Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե ե՞րբ սպասենք իր հրաժարականին. «Մեկ տարվա ընթացքում»,- պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով կառավարության աշխատանքի մասին եւ պատասխանելով հարցին, թե ինչ գնահատական կտա գործադիր մարմնի աշխատանքին, Փաշինյանը նշեց, որ կառավարությունն արդյունավետ կերպով լուծում է իր առջեւ դրված խնդիրները:
Էդուարդ Շարմազանովը բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն Փաշինյանի կառավարությանը 7.5 տոկոս տնտեսական աճով տնտեսություն է տվել, բայց հիմա թվեր չեն տեսնում կառավարության ծրագրում: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով այս կարծիքին՝ ասաց. «Շարմազանովը Փաշինյանին ոչ մի բան չի տվել: Այն ինչ Փաշինյանին տրվել է, տվել է ժողովուրդը: Ես խնդրում եմ, որ իրավիճակի գնահատման մեթոդաբանությունը չկորցնել»: