Իսրայելի վարչապետը հետաձգել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հետաձգել է Իսրայելի կողմից քննվող՝ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին հարցի քննարկումը՝ մինչ Թուրքիայում խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների ավարտը` հունիսի 24-ը, հայտնում է The Jerusalem Post-ն ու մեջբերում Իսրայելի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ քննարկման հետ կապված.
«Հաշվի առնելով, որ Հայոց Ցեղասպանության հնարավոր ճանաչումը կարող էր օգնել Էրդողանին՝ նախագահական ընտրություններում, Իսրայելի ԱԳՆ-ն վարչապետին հորդորել է հետաձգել քննարկումը, Նեթանյահուն համաձայնել է»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Այս որոշումը բացասական արձագանք է ստացել հարցի համահեղինակ պատգամավորների շրջանում, որոնք նշել են, որ հարցը հետաձգելով են իրականում օգնում Էրդողանին, այլ ոչ ընդունելով ու այսպիսով՝ վարչապետն աջակցում է Էրդողանին:
Այժմ պատգամավորների շրջանում քննարկվում է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծը կրկին ներառել Քնեսեթի հունիսի 12-ի նիստում: