Հրազենային վիրավորում ստացած գյումրեցի զինվորը բանակ է զորակոչվել սրտի առիթմիայով
2018թ. մայիսի 22-ին՝ ժամը 13:35-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում մահացու վիրավորում ստացած ժամկետային զինծառայող գյումրեցի Մարտին Գրիգորի Խաչատրյանը  ծառայության էր անցել 6 ամիս առաջ: Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց զոհված զինվորի եղբայրը՝ Աշոտ Խաչատրյանը: Ընտանիքին մինչ այս պահը դեպքի հետ կապված անգամ նախնական տեղեկություն հայտնի չէ: «Գիտեք այն, ինչը հրապարակված է, ուրիշ ոչինչ»,- ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց Մարտինի եղբայրը՝ Աշոտը:
Խոսակցություններ են շրջանառվում, որ տղային դիրքերում գտել են պաշտպանիչ ժիլետը ոչ թե հագին, այլ՝ կողքին ընկած:
1998 թվականին ծնված Մարտին Խաչատրյանը ուշ է զորակոչվել առողջական խնդրի պատճառով:
«Եղբայրս սրտի առիթմիա ուներ, դրա համար մեկ տարի հետաձգել էին բանակ գնալը: Առաջին անգամ ստուգել էին, րոպեում 180 զարկ էր գրանցվել, հետաձգել էին, երկրորդ անգամ, որ կանչեցին, րոպեում 140 զարկ էր եղել, ասել էին ոչինչ, տարիքային է, կանցնի»,- պատմեց Աշոտ Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, եղբայրը 7 տարեկանում թոքաբորբով է հիվանդացել եւ այդ տարիքից սկսած էլ առիթմիա է ունեցել:
«Ծառայության ընթացքում եղել է, որ վատ զգա, մեկ-երկու անգամ դիրքեր չեն տարել, որովհետեւ ճնշումը բարձր է եղել: Թե չէ, ընդհանուր առմամբ՝ առողջությունից չի բողոքել»,- պատմեց զոհված զինվորի եղբայրը:
Ըստ նրա, եղբայրն ընդհանրապես ոչնչից չի դժգոհել, որեւէ մեկի հետ խնդիրներ չի ունեցել: Մարտին Խաչատրյանի հայրը՝ Գրիգոր Խաչատրյանը, ժամկետային զինծառայող է եղել, մայրը մանկավարժ է, աշխատում է Գյումրու թիվ 23 դպրոցում:
Հիշեցնենք, որ  Մարտին Գրիգորի Խաչատրյանը ՀՀ ՊՆ զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հայտնաբերվել էր 2018թ. մայիսի 22-ին՝ ժամը 13:35-ի սահմաններում, որովայնի շրջանում ստացած միջանցիկ հրազենային գնդակային մահացու վիրավորումով:
ՀՀ ՔԿ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, Զինվորական ՔԳՎ ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու ժամկետային զինծառայող, շարքային Մարտին Գրիգորի Խաչատրյանի մահվան հանգամանքները: