Մեկը զբաղվում է քաղաքականությամբ, երբ մեղսագրվեց հանցագործություն, ուրեմն քաղբանտարկյա՞լ է
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շարունակում է մնալ այն կարծիքին, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան: Այս մասին նա հայտարարեց Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում: Արթուր Դավթյանն ընդգծեց, որ վերջին տարիներին բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, բազմաթիվ դեսպանատներ, ամենատարբեր իրավապաշտպան կազմակերպություններ իրականացրել են մոնիթորինգ եւ շեշտեց, որ դրանց արդյունքում իրեն մինչեւ այսօր հայտնի չէ փաստ, որ միջազգային որեւէ կառույցի կամ գործընկեր որեւէ պետության կողմից, միջազգային փաստաթղթերով սահմանված ձեւակերպմանը համապատասխան Հայաստանում որեւէ մեկը ճանաչված լինի քաղաքական բանտարկյալ:
«Ստացվում է այնպես, որ բոլորս մեջբերում ենք համապատասխան միջազգային իրավական փաստաթղթում քաղբանտարկյալի սահմանումը, սակայն երբ հերթը հասնում է մեկնաբանության, ընկնում ենք ծայրահեղությունների մեջ: Հաճախ հանդիպել եմ մեկնաբանությունների, որոնցից տպավորություն է ձեւավորում, թե եթե մեկը զբաղվում է քաղաքական գործունեությամբ, իսկ նրան մի օր մեղսագրվում է հանցագործություն, ուրեմն նա քաղբանտարկյա՞լ է: Բայց այդպես չի, դրա համար պետք են նյութեր»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Անդրադառնալով Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքը փոխելու որոշմանը՝ Դավթյանն ընդգծեց, որ դա եղել է դատարանի որոշումը, իսկ ինքը որոշմանն ու Ղուկասյանին ազատ արձակելու հիմքերի հետ դեռ չի ծանոթացել:
«Մենք ունեցել ենք հարյուրավոր դեպքեր, երբ դատարանի որոշման հետ համաձայն չենք եղել, բողոքարկել ենք: Այդ բողոքարկումների արդյունքում ունեցել ենք ե՛ւ բավարարումներ, ե՛ւ մերժումներ: Սա դատավարական գործընթաց է, որտեղ որեւէ նոր բան չկա»,- ասաց նա:
Հարցին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ կան, իսկ ինքը որպես գլխավոր դատախազ, պնդում է հակառակը, այս հակասությունը չի՞ խոչընդոտելու վարչապետի հետ համատեղ աշխատանքին, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց.
«Ցանկացած պաշտոնյա կարող է իր տեսակետը ներկայացնել, դատախազը իր տեսակետը ներկայացնում է վարույթում առկա նյութերի հիման վրա, իսկ ես այստեղ հակասություն չեմ տեսնում՝ համատեղ աշխատանքի առումով»: