Ոստիկանությունը եւ ոստիկանապետը չեն մտնում քաղաքական գործընթացների մեջ. հայտարարություն
Ոստիկանությունը ապաքաղաքական կառույց է եւ չի հարում ու չի կարող հարել այս կամ այն շարժումների ու քաղաքական միավորների: Ոստիկանությունը պետության հիմնասյուներից է, պետականության, երկրի կայունության ու ներքին անվտանգության երաշխավորը եւ գործում է օրենքներով ու օրենքի շրջանակում:
Այս մասին ասված է ՀՀ ոստիկանության կողմից տարածված հայտարարության տեքստում:
«Ոստիկանությունը եւ ոստիկանության պետը չեն մտնում քաղաքական գործընթացների մեջ եւ չեն կարող սատարել որեւէ կողմի:
Կոչ ենք անում առաջնորդվել բացառապես իրավական ու տրամաբանական այս իրողություններով եւ մտացածին ինչ-որ բանակցությունների ու պայմանավորվածությունների մասին լուրերով չապակողմնորոշել ու թյուրիմացության մեջ չգցել հանրությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ: