Միջազգային մամուլի անդրադարձը «Ազատության ջահին»
ԱԺ նիստերի դահլիճում Արարատ Միրզոյանի եւ Լենա Նազարյանի ապրիլի 11-ին իրականացրած ակցիային անդրադարձ են կատարել ոչ միայն հայկական լրատվամիջոցները: Ակցիայից հետո դրա մասին տեղեկացրել է նաեւ «Ռադիո Ազատ Եվրոպա»-ն: Ակցիային անդրադարձած առավել հայտնի լրատվամիջոցների թվում են Interfax-ը, Lenta.ru-ն, «Ռիա նովոստի»-ն եւ lifenews-ը:
Ուշագրավ է, որ Միրզոյանի ու Նազարյանի ակցիային անդրադարձել են ռուսական հեռուստաընկերությունները, մասնավորապես՝ RBC եւ Ռուսաստանի 5-րդ ալիքը (Родной): Զարմանալի է, որ ռուսական լրատվամիջոցները սահմանափակվել են չոր տեղեկատվության տրամադրությամբ՝ առանց այն երանգավորելու: Մինչ այս ռուսական լրատվամիջոցները հայկական բողոքի ակցիաները կա՛մ ընդհանրապես չէին լուսաբանում, կա՛մ լուսաբանելու պարագայում, անկախ իրավիճակից եւ պահանջից, գունավոր հեղափոխության փորձ տեսնում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 11-ին ԵԼՔ խմբակցության պատգամավորներ Արարատ Միրզոյանը եւ Լենա Նազարյանը գունավոր ճայթռուկներ են վառել ԱԺ դահլիճում եւ կոչ արել ապրիլի 13-ին գալ Ազատության հրապարակ եւ միասին «կերտել մեր երազանքների Հայաստանը»: