Թեժ քննարկումներ պաշտպանության նախարարի պաշտոնի շուրջ. Վիգեն Սարգսյանի ուշագրավ հիշեցումը
Իշխանական ճամբարում վարչապետի փոփոխության թեմայից հետո 1-ին տեղում նախարարական պորտֆելների հարցն է: ՀՀԿ-ական շրջանակներից տեղեկացանք, որ այս պահին թեժ քննարկումներ են ընթանում Պաշտպանության նախարարի պաշտոնի շուրջ:
Ընդամենը մեկ ամիս առաջ պաշտպանության նախարարի երկու հավանական թեկնածու կար՝ պաշտպանության առաջին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն ու ԱԻՆ նախարար, նախկինում ՊՆ փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը: Իրազեկ աղբյուրները, սակայն հայտնում են, որ Դավիթ Տոնոյանի թեկնածության հարցը փակվել է: Ու թեեւ իշխանության վերին օղակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարի թեկնածության հարց է քննարկվում, այդուհանդերձ, Բաղրամյան 26-ում Վիգեն Սարգսյանին պաշտպանության նախարարի աթոռից զրկելը դեռ վերջնական որոշված չէ: ՀՀԿ-ականները նշում են, որ Սերժ Սարգսյանը չի կողմնորոշվում՝ Վիգեն Սարգսյանին թողնի, թե՞ նրան փոխարինի Արտակ Զաքարյանով: Կարճ ասած՝ Վիգեն Սարգսյանին ՊՆ-ից տանել-չտանելու հավանականությունը 50:50-ն է:
Ապրիլի 2-ին Եռաբլուրում Վիգեն Սարգսյանը հրաժարվել էր պատասխանել ՀԺ-ի լրագրողի այն հարցին, թե՝ ճի՞շտ են տեղեկությունները, որ նա տեղափոխվելու է Արտաքին գործերի նախարարություն: Սարգսյանը հարցը լսելուն պես արագ հեռացել էր: Հետաքրքիրն այն է, որ մինչեւ այդ Վիգեն Սարգսյանը պատասխանելով այլ հարցի նշել էր, թե չի պատկերացնում այնպիսի իրավիճակ, որ Պնախարարը իրեն իրավունք կվերապահի եւ կհայտարարի, որ ոլորտում ամեն ինչ իդեալական է: Ըստ նրա նման խոսքեր ասող նախարարը ոլորտում անելիք չունի: Վիգեն Սարգսյանն այս ակնարկով, հավանաբար ցանկացել է եւս մեկ անգամ հիմնավորել կամ հիշեցնել նախկինում իր կողմից արված մեկ այլ հայտարարություն, որ չի ցանկանում ՊՆ-ից հեռանալ եւ այնտեղ դեռ շատ անելիքներ ունի: