«Սմերչ»-ի հրթիռները կրակելիս չեն պայթում. Ադրբեջանը դժգոհ է ռուսական զենքի որակից
Ադրբեջանը դժգոհություն է հայտնել մատակարարվող ռուսական զենքի որակից՝ նշելով, որ Ռուսաստանը չի կատարում պայմանագրով ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: Այս մասին, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, հայտնում է Լեհաստանում տեղակայված «Беларуская Праўда» պարբերականը: Հրապարակումը մեջբերում է Lenta.ru-ն:
«2017թ. վերջին ռուս-ադրբեջանական ռազմատեխնկական համագործակցության հանձնաժողովի փակ նիստում Բաքուն բարձրացրել է այդ հարցը եւ հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն բանի վրա, որ Ռուսաստանը չի կատարում պայմանագրով ստանձնած բոլոր պարտավորությունները՝ կապված Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների հետ»,- ասված է հրապարակման մեջ:
Նիստի ժամանակ ադրբեջանական կողմը, նշում է պարբերականը, դժգոհություն է հայտնել Տ-90Ս, ԲՄՊ-3, ԲՏՌ-82, «Մստա-Ս» ինքնագնաց հրետանային համակարգի, «Սմերչ» ՀԿՀՀ-ի, «Թոփ-Մ2» ԶՀՀ-ի եւ այլ տեսակի ռուսական սպառազինությունների որակից:
«Մատակարարված տեխնիկան չի համապատասխանում պայմանագրով սահմանված տեխնիկական կոմպլեկտացիային, բացակայում է տեխնիկական փաստաթղթերը, սպառազինության որոշ նմուշներ շարքից դուրս են եկել արտադրական դեֆեկտի պատճառով, բացի այդ բացակայում են ընթացիկ վերանորոգման համար պահեստամասերը»,- պատճառաբանել է ադրբեջանական կողմը, նշելով, որ «Սմերչ» ՀԿՀՀ-ները կրակելիս չեն պայթում:
Նրանք նաեւ ընդգծել են, որ ԲՏՌ-82Ա-ի համար նախատեսված զինամթերքը չի հասնում նշանակետին, իսկ Մի-35 ուղղաթիռների մոտ այնպիսի խնդիրներ են առաջանում, որոնք թույլ չեն տալիս գործի դնել շարժիչը:
Հատկանշական է, որ 2016 թ.-ին ապրիլին առաջնագծում լայնածավալ ռազմական բախումների ժամանակ ադրբեջանական կողմը, ըստ Արցախի ՊԲ-ի, «Սմերչ» համակարգերի կիրառման անհաջող փորձ էր կատարել: Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ այդ համակարգերի հրթիռները թեպետ տեղ էին հասել, սակայն չէին պայթել:
Իսկ վերջին շրջանում ռուսաստանցի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Երեւանում հայտարարեցին, որ Մոսկվան հետեւություններ է կատարել «ապրիլյան պատերազմից» եւ մեծ ծավալներով զենքի մատակարարումներ չի իրականացնելու Ադրբեջանին:
«Մոսկվայում հասկացել են, որ Ադրբեջանին սպառազինելը անզգուշություն էր»,- Երեւան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարել էր  ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը: Նրա խոսքով, մարդիկ, որոնք ուղեգծում են ՌԴ արտաքին քաղաքականության ադրբեջանական կուրսը, հաշվի չեն առել Բաքվի ագրեսիվության մակարդակը եւ բազմաթիվ հայտարարություններ այն մասին, որ մտադիր են ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Ռուսաստանը չի շարունակի նույն մասշտաբներով սպառազինություն մատակարարել Ադրբեջանին, որը կար մինչեւ 2016թ. ապրիլյան պատերազմը: Այս մասին էլ Երեւանում մարտի 14-ին հայտարարել էր ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը:
Հայաստանի Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը Կոսաչովը նշել էր, որ Ռուսաստանը իրականացնում է այն պայմանագրերը, որոնք Ադրբեջանի հետ կնքվել են մինչեւ 2016թ. ապրիլ: «Մենք պարտավոր ենք անել դա այդ պայմանագրերին համապատասխան: Սակայն իմ ունեցած տեղեկատվությամբ դա չի լինի այն մասշտաբներով, որը կար 2016թ. ապրիլի դրությամբ: Անկասկած, մենք արձագանքում ենք իրավիճակին, որը տեղի ունեցավ 2016թ. ապրիլին»,- ասել էր Կոսաչովը: