Ի վիճակի չենք պատասխանել Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության մասին հարցին, ՀՀ-ում ՄԹ դեսպան
Արդեն տեւական ժամանակ է, ինչ «Հայակական ժամանակ»-ը հարցում էր ուղարկել ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն՝ ճշտելու համար արդյոք ե՞րբ է ՀՀ նախագահ ընտրված Արմեն Սարգսյանը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունից հրաժարվելու դիմում ներկայացրել, ե՞րբ է այդ դիմումը բավարարվել և ինչո՞ւ է նա մինչև 2012 թ. ներառված եղել Միացյալ Թագավորության ընտրողների ռեգիստրում:
Հարցմանն ի պատասխան Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից կարճ պատասխանել են, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունն այդ խնդրով չի զբաղվում: Մարտի 15-ին Կովկասի ինստիտուտի՝ ԼՂ հակամարտության թեմայով կազմակերպած համաժողովի ժամանակ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վերաբերյալ մի քանի հարց ուղղեցինք ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթինին.
-Տիկին դեսպան, շարունակո՞ւմ է արդյոք Արմեն Սարգսյանը մնալ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի:
-Գիտեք, ՀՀ ընտրված նախագահ Արմեն Սարգսյանն արդեն տեղեկատվություն տվել է Հայաստանի քաղաքացիներին եւ ԶԼՄ-ներին այս հարցի վերաբերյալ:
-Կարծիք կա, որ Արեմեն Սարգսյանը չունի քաղաքացիությունից հրաժարվելու փաստաթուղթը, մինչեւ հիմա Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի է հանդիսանում: Հակառակ դեպքում ինչո՞ւ են դեսպանությունից ասում, որ իրավասու չեն խոսել այս հարցի մասին:
-Բանն այն է , որ բիտանական դեսպանությունը չի պահում իր մոտ տեղեկատվություն բրիտանացիների, Բրիտանիայի քաղաքացիների կամ նրանց քաղաքացիության վերաբերյալ: Հետեւաբար դեսպանատունը չի կարող պատասխանել, ի վիճակի չէ պատասխանել Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության մասին հարցերին:
Հ.Գ. Ցավոք այս անգամ էլ սպառիչ պատասխան չստացանք, որը կհավաստեր Արմեն Սարգսյանի՝ Մեծ Բրիատանիայի քաղաքացիությունից հարաժարվելու մասին արված, սակայն տեղեկանքով չապացուցված պնդումը: Սա միայն եւ միայն ուժեղացնում է կասկածները Սարգսյանի խոսքերի իսկության վերաբերյալ, որոնց փարատման հարցում, փաստորեն, «ի վիճակի չէ» օգնել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի դեպանատունը:
Նշենք, որ Հայաստանի վերջին երկու նախագահները՝ Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը, ըստ իրավապաշտպանների, ընտրվել են այդ պաշտոնում Սահմանադրության խախտումով: 1998թ. պալատական հեղաշրջումից հետո Հայաստանի նախագահներն ընտրվել են Սահմանադրության կոպտագույն խախտումներով: Ռոբերտ Քոչարյանը չուներ Սահմանադրությամբ պահանջվող 10 տարվա ՀՀ քաղաքացիություն, մշտապես չէր բնակվել ՀՀ-ում:
Սահմանադրական նորմը խախտվեց նաեւ Սերժ Սարգսյանի ընտրության ժամանակ: Սահմանադրության 78 հոդվածի համաձայն` պետական ծառայության մեջ գտնվող թեկնածուները գրանցման պահից ազատվում էին իրենց պաշտոնական աշխատանքային պարտականությունների կատարումից` բացի ՀՀ նախագահից: Բայց այն ժամանակ՝ 2008 թ-ին, վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, հակառակ Սահմանադրության այս պահանջին, շարունակեց պաշտոնավարումը: