Այսօր կանանց միջազգային տոնն է. օրվա պատմությունն ու խորհուրդը
Փխրուն ու բարի, նուրբ ու զգայուն, միաժամանակ ուժեղ ու վճռական, գեղեցիկ ու սիրելի կանանց տոնն է այսօր: Աշխարհի տասնյակ ծայրերում այսօր շնորհավորում, գովաբանում, հպարտանում ու մեծարում են կանանց՝ մանկահասակ աղջնակներից մինչեւ տատիկներ:
Տոնի սկզբնական անվանումը աշխատավոր կանանց միջազգային օր է եղել, նշվում է ամեն տարի մարտի 8-ին։ Տարբեր տարածաշրջաններում տոնակատարությունների հիմքում ընկած է կանանց նկատմամբ հարգանքն ու մեծարումը տնտեսական, քաղաքական և հասարակական ոլորտներում նրանց ձեռքբերումների համար։
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության կանանց կոչով Նյու Յորքում 1908 թվականի մարտի 8-ին կայացավ ցույց՝ կանանց իրավահավասարության համար։ Այդ օրը ավելի քան 15 000 կանայք շրջեցին ողջ քաղաքով, պահանջելով կրճատել աշխատանքային օրը եւ տղամարդկանց հետ հավասարաչափ աշխատավարձ ստանալ։ Բացի այդ առաջ քաշվեց կանանց՝ ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունենալու պահանջները։
1909 թվականին Ամերիկայի Սոցիալիստական կուսակցությունը հայտարարեց կանանց ազգային օր, իսկ ավելի ուշ, 1910 թվականին ԱՄՆ-ի պատգամավորուհիները ժամանեցին Կոպենհագեն, երկրորդ միջազգային կոնֆերանսին, որտեղ հանդիպեցին կոմունիստ Կլարա Ցետկինի հետ։
Կլարա Ցետկինը 1910 թվականին օգոստոսի 27-ին կանանց միջազգային երկրորդ կոնֆերանսին, որը անցկացվում էր Կոպենհագենում, սահմանեց կանանց միջազգային օր հենց այս օրը՝ մարտի 8-ը։
Այդ օրվանից ի վեր մարտի 8-ին կանանց իրավունքների պաշտպանության, նրանց պարգեւատրման, գովաբանման ու հասարակության մեջ կանանց դերի բարձրացմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվում: Հայաստանն էլ այդ ամենից անմասն չի մնում:
Իսկ օրացույցային հաշվարկից դուրս, այսօր սիրելի ու հարազատ կանանց մեկ անգամ էլ ուրախ պահեր, ժպիտ, սեր ու երջանկություն նվիրելու օր է: Բոլոր կանանց համար է ուշադրությունն ու սերը շարժիչ ուժ համարվում, չէ՞ որ նրանք հոգնում են ավելի շատ, քան տղամարդիկ, կանանց ուսերին է ընտանիքի հիմնական բեռը: Կանայք հիմա բոլոր ոլորտներում են՝ որպես նախագահներ երկիր են ղեկավարում, որպես ոստիկաններ հասարակական կարգը պահպանում, որպես փրկարարներ կյանքեր փրկում, անգամ որպես շինարարներ շենքեր են կառուցում, բայց այդ ամենով հանդերձ, կանայք չեն դադարում կյանքի շարժիչ ուժը, ընտանիքի հիմքն ու հենասյունը լինելուց,  առանց կանանց չի շարունակվի ազգը, բանակը, հասարակությունը: