Կարեն Կարապետյանն ի՞նչ գիտի Արցախից, Սերժ Սարգսյանը կնշանակվի վարչապետ. Մանվել Գրիգորյան
ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ վարչության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը ուզում է, որ Հայաստանի վարչապետը Սերժ Սարգսյանը լինի: Այս մասին Մանվել Գրիգորյանն ասաց Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Ես 100 տոկոսով եմ ուզում, որ ինքը (Սերժ Սարգսյանը) լինի, որովհետեւ ես իրեն վստահում եմ, որովհետեւ իր հետ առաջին օրվանից՝ 89 թվականից, քայլ առ քայլ, սանտիմ-սանտիմ անցել ենք ճանապարհները: Ու ինքը միշտ նվիրված է եղել այս երկրին եւ պետությանը»,- ասաց Մանվել Գրիգորյանը՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանը ե՛ւ Ռոբերտ Քոչարյանի, ե՛ւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ ճանապարհ է անցել:
Լրագրողներից մեկի հարցին՝ ՀՀԿ-ն վարչապետի թեկնածու կառաջադրի՞ Սերժ Սարգսյանին, Մանվել Գրիգորյանը դրական պատասխան տվեց. «ՀՀԿ-ն ո՞նց չի առաջադրի, խի դուք մտածում եք՝ ուրիշ մարդու պետք է առաջադրի»: Ճշտող հարցին՝ ձեզ համարել է նա անփոխարինելի՞, Մանվել Գրիգորյանը կտրուկ ասաց. «Այո, իմ համար՝ հա»: Մանվել Գրիգորյանին հիշեցրինք, որ Սերժ Սարգսյանը 2014 թվականին խոստացել էր, որ ո՛չ վարչապետի, ո՛չ նախագահի եւ ո՛չ էլ ԱԺ նախագահի պաշտոնում չի առաջադրվելու: «Լսեք, դե էն վախտ ուրիշ քաղաքականություն էր, ուրիշ երեւույթ էր, հիմա ԱԺ-ն լրիվ փոխվել է, այլ սահմանադրական… էն վախտ Սահմանադրություն չէր փոխվել, հիմա Սահմանադրություն է փոխվել: Ի՛նչ եք ուզում ասել, այսինքն՝ մենք բոլորս թողնենք գնանք տները՞»,- արձագանքեց ԱԺ պատգամավորը:
Մեր հարցին՝ եթե Սերժ Սարգսյանը չառաջադրվի վարչապետի պաշտոնում, մեր ազգի վիճակն ի՞նչ կլինի, Մանվել Գրիգորյանը պատասխանեց. «Ոչ մի բան էլ չի լինի, առաջինը՝ կընտրվի, կվերընտրվի, կնշանակվի եւ երկրորդն էլ՝ մեր ազգը ժամանակների հետ ամեն տեսակի մարդ էլ կգա, նորից կշարունակվի: Տղա ջան, եթե հույս ունես, Սերժից կամ որեւէ մեկից հետո այդ ազգը պետք է վերանա, 1 միլիարդ տարի ապրելու ենք: Քո պես 1 միլիարդ հատ լրագրող պետք է գա ու նույն հարցը տա»:
ԵԿՄ վարչության նախագահը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է իր փորձով եւ լրագրողներին հարց առաջադրեց: «Եթե դուք կարողանաք այսօր մի հատ մարդու անուն տալ այս Հանրապետության մեջ, բացի իրենից, որ կարող է Ալիեւի կամ Ադրբեջանի հետ Արցախի հարցով  «պերեգավորներ» կամ խոսք տանել, ինձ ասեք, ես…»:
Երբ Մանվել Գրիգորյանի առաջարկին ի պատասխան տվեցինք վարչապետ Կարեն Կարապետյանի անունը, նա այսպես արձագանքեց. «Կարեն Կարապետյանն ո՞վ ա, Կարեն Կարապետյանն ի՞նչ գիտի Արցախից, պատերազմից: Լավ վարչապետ է, կարող է հետագայում Կարեն Կարապետյանը Սերժից էլ սաղ աշխարհի… Վազգենից էլ, Լեւոնից էլ, Ռոբերտից էլ լավ իմանա, բայց էս պահին դուք ինձ անուն տվեք: Այս պահին ես չեմ տեսնում»: