Ես շատ հաց ու պանիր պետք է ուտեմ, որպեսզի հասնեմ Սերժ Սարգսյանի մակարդակին. Շարմազանով
«Միշտ էլ մեկը բոլորից ուժեղ է: Ես համաձայն չեմ սովետական այն մտքի հետ, որ բոլորը հավասար են: Այսինքն՝ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հետ բոլորը հավասա՞ր էին: Մեկը պետք է լինի, որ դառնա ղեկավար, մենք Սերժ Սարգսյանին ենք ընտրել: Երբ ասում եմ, որ իրենից բացի ոչ մեկին չեմ տեսնում, դա չի նշանակում, որ ՀՀԿ-ում չկան խելքը գլխին գործիչներ: Ուզում եմ ասել, որ ամենաարժանին Սերժ Սարգսյանն է: Այո, չեմ տեսնում երկրորդ անձնավորությանը, որն ունենա ավելի շատ իմաստություն, պետական փորձառություն, անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու ճկունություն եւ արտաքին քաղաքականությունը վարելու հմտություն»,- այսօր ՀԺ-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է ցանկանում վարչապետ տեսնել Սերժ Սարգսյանին:
Միաժամանակ պատասխանելով հարցին, թե ինչու՞ ինքը չի կարող լինել վարչապետի ՀՀԿ-ի թեկնածուն, Շարմազանովը նկատեց. «Ես եւ իմ տարիքի քաղաքական գործիչները պետք է շատ հաց ու պանիր ուտենք, որ հասնենք Սերժ Սարգսյանին, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, Ռոբերտ Քոչարյանին: Այսինքն՝ քաղաքական գործիչներ են, որոնք փորձառու են: Դուք էլ շատ հաց ու պանիր պետք է ուտեք, որ հասնեք փորձառու լրագրողներին: Համեստությունը երիտասարդներիս համար շատ կարեւոր է, տարիները բերում են իմաստություն: Ես եւ իմ սերնդի գործիչները պետք է շա՜տ ճանապարհ անցնենք, որ անցել են Վազգեն Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, Կարեն Դեմիրճյանը, Սերժ Սարգսյանը, Լեւոն Տեր- Պետրոսյանը: Մենք կարող ենք ընդունել կամ չընդունել նրանց քաղաքական գործունեությունը, բայց չենք կարող ժխտել, որ նրանք բարձր մակարդակի գործիչներ են: Նույնիսկ ծիծաղելի է՝ 10 տարվա գործունեություն ունեցող քաղաքական գործչի համեմատել մարդկանց հետ, որոնք 88-ին ղեկավարել են Արցախյան շարժումն, անցել են փորձությունների միջով եւ մնացել են պետական գաղափարախոսության ջատագով: Միանգամից մի վռազեք»,- ասաց Շարմազանովը եւ հարցին, թե երբ է գալու սերնդափոխությունը եւ արդյո՞ք նա վարչապետի թեկնածու կարող է համարվել, եթե հասնի Սերժ Սարգսյանի տարիքին, պատասխանեց.
«Ես ինքնանպատակ սերնդափոխությանը դեմ եմ: Առնվազն ԱԺ-ի նախագահությունում երկու փոխնախագահ է նստած եւ մի երիտասարդ, արդեն 7 տարի է: Այսօր ՍԴ երիտասարդ անդամի ընտրեցինք: 18 տարեկանից բոլորին պաշտոն չենք կարող տալ, ամեն ինչ պետք է լինի ժամանակին: Գլխավոր դատախազը երիտասարդ է, ԱԱԾ տնօրենը երիտասարդ է, ԱԺ փոխնախագահը երիտասարդ է, Հարկայինի պետը երիտասարդ է, հանձնաժողովի քանի նախագահներ կան, որ երիտասարդ են: Էդ ե՞րբ է եղել այսքան երիտասարդ: Երիտասարդը ցոգոլ-ցոգոլ չպետք է գնա պաշտոնի: Ես սերունդների համերաշխության կողմնակից եմ եւ կարծում եմ, որ լավագույն տարբերակը իրականացվում է Սերժ Սարգսյանի ղեկավարման ժամանակ, ինչպես եղավ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների ժամանակ, երբ երիտասարդն ու հասունը համադրվում են»,- ասաց նա:
Ճշտող հարցին, թե նա պատրաստ չէ՞ երկիրը ղեկավարել, պատասխանեց.
«Ասում եմ՝ ես պետք է շատ հաց ու պանիր ուտեմ, նաեւ իմ կուսակցության շատ անդամներ, որպեսզի հասնենք Սերժ Սարգսյանի մակարդակին»,- նշեց Շարմազանովը: