Ինչու է տագնապի ազդանշանը հնչելու Մարտի 1-ին. Երեւանի քաղաքապետարանի եւ ԱԻՆ-ի պարզաբանումը
Երեւանի քաղաքապետարանն այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ տեղեկացրել էր Պոլիտեխնիկական համալսարանի մոտ մարտի մեկին անցկացվելիք ցուցադրական հատուկ տակտիկական ուսումնավարժության մասին, որի ժամանակ գործարկվելու է ազդարարման շչակ ու քաղաքացիներին հորդորել էր այդ ձայնից խուճապի չմատնվել:
Ուսումնավարժության թեման է «Քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների կազմակերպումը եւ իրականացումը հակառակորդի հարձակման դեպքում»: Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, մանրամասներ ներկայացնելով սպասվող միջոցառման մասին, հայտնում է.
«Մտահղացման համաձայն՝ հակառակորդը խախտել է հրադադարը եւ տարբեր տրամաչափի զենքերից սկսել է գնդակոծել ՀՀ սահմանամերձ համայնքները: Տեղեկություն կա, որ հակառակորդը սահմանին կուտակում է հրթիռային համակարգեր: Ռմբակոծվել է նաեւ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 5-րդ մասնաշենքը։ Ռմբակոծության հետեւանքով մասնաշենքը զգալիորեն վնասվել է, առաջացել են հրդեհի օջախներ եւ փլուզումներ, շարքից դուրս է եկել կոմունալ-էներգետիկ համակարգը, առկա է քիմիական աղտոտվածության վտանգ եւ կան տուժածներ»: Ժամը 14:30-ի սահմաններում գործարկվելու է ազդարարման շչակը եւ ուսումնական նպատակներով հնչեցվելու է տագնապի ազդանշան:
Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության եւ քաղաքացիական պաշտպանության համակարգերի նախապատրաստման հիմնական միջոցառումների պլանը հաստատվել է Երեւանի քաղաքապետի՝ 2018 թվականի հունվարի 24-ի որոշմամբ:
Քաղաքապետարանի լրատվական ծառայությունից հետաքրքրվեցինք, թե ինչու վերոնշյալ միջոցառման օրն ընտրվել է հենց մարտի մեկը, որը քաղաքի կենտրոնում գնդակահարված տասը քաղաքացիների հիշատակը հարգելու օրն է:
«Երեւանի քաղաքապետարանը միջոցառումների պլանը յուրաքանչյուր տարի նախապատրաստում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համատեղ եւ այդ որոշումը վերաբերում է ամբողջ տարվա պլանին: Քանի որ հետաքրքրությունը կոնկրետ օրվան է վերաբերում, կխնդրեմ հետաքրքրվել մեր գործընկեր նախարարությունից: Ամեն դեպքում մեր կողմից վստահաբար կարող ենք ասել, որ որեւէ միտում դրա տակ դրված չէ»,- պատասխանեց Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանը:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի խոսնակ Նանա Գնդոյանն էլ պարզաբանեց, որ Մարտի մեկը քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային օրն է, եւ միջոցառման համար ընտրված ժամանակահատվածը խորհրդանշական է: