Ո՞վ է ստում. Լենա Նազարյանը վստահ է՝ ԵԼՔ-ի 7 անդամն էլ դեմ է քվեարկել (տեսանյութ)
Վերջինս հաշվիչ հանձնաժողովի անդամ էր ԲԴԽ անդամների ընտրությունների ժամանակ, որի արդյունքները ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով կեղծվել են։ Գագիկ Հարությունյանի օգտին քվեարկել է 98 պատգամավորից 96-ը եւ ընդամենը 2-ը դեմ է եղել, այնինչ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավարը համոզված է, որ իրենց խմբակցության 7 պատգամավորն էլ դեմ է քվեարկել: Նազարյանը նշեց, որ խնդիր չունի քվեարկության հետ, խնդիրը ընթացակարգի հետ է կապված: «Այդ ընթացակարգը հնարավորություն չի տալիս, լիովին վերահսկել ընտրության ընթացքը»,- նշեց պատգամավորը:
Հարցին` երբ հայտարարվեց երկու դեմ, իսկ նա գիտեր, որ դեմերը շատ են ինչո՞ւ ստորագրեց արձանագրությունը, Նազարյանը պատասխանեց. «Ես իմացա, երբ գնացի խմբակցություն, դա պարզվեց»: Նաեւ նշեց, որ նախօրոք էլ գիտեր, որ իրենց խմբակցության անդամները դեմ էին քվեարկելու:
«Ես վստահ եմ, որ մեր խմբակցության բոլոր անդամները Գագիկ Հարությունյանին դեմ են քվեարկել, հաշվարկի ժամանակ իրավիճակն այնպիսին է, որ քվեաթերթիկները դրվում են սեղանին եւ հաշվիչ հանձնաժողովի բոլոր անդամներն ամեն մեկն իր կողմ է տանում քվեաթերթիկը եւ հաշվում: Շատ հնարավոր է եւ կարծում եմ`այդպես էլ տեղի է ունեցել, որ դեմ քվեաթերթիկները փոխարինվել են կողմ քվեաթերթիկներով: Ես ինչպե՞ս կարող եմ վերահսկել ամբողջը, երբ ինքս զբաղված եմ քվեաթերթիկ հաշվելով»,- պատասխանեց ԵԼՔ խմբակցության պատգամավորը:
Հարցին հնարավոր բա՞ն է, որ 98 ձայնի միջից առանձնացվեր հենց 7 դեմ ձայնը, ապա դրանցից 5-ը փոխվեր կողմով, իսկ նա այդ ամբողջ գործողությունը չնկատեր, Նազարյանը պատասխանեց. «Այո, իհարկե, հնարավոր է, որ այդպես լինի եւ ես չտեսնեմ: Եթե բոլոր քվեաթերթիկները դրված են սեղանին եւ ամեն մեկը քաշում է իրենը, շատ հեշտ է դա անել»: Նազարյանը նաեւ հավելեց, որ ինքը զբաղված է մի անկյունում հաշվարկով։
Իսկ հարցին, թե ինչո՞ւ է նա վստահ, որ իր խմբակցության անդամները չեն ստում, այլ ստում են մյուսները, նա ասաց, որ վստահում է իր խմբակցության անդամներին: «Վստահ եմ, որովհետեւ ես իրենց ճանաչում եմ, իրենց հետ եմ աշխատում»,- ասաց Նազարյանը: