Ամուսնուցս վախենալով՝ տարել, աղբամանն եմ գցել. նորածնին աղբանոցը նետած մոր արդարացումը
Արմավիրի քաղաքային աղբանոցում հոշոտված հայտնաբերված նորածնի մայրը պատմել է, թե ինչու եւ ինչպես է տղա երեխային նետել աղբանոցը: Երեխան անցանկալի պտուղ է եղել ոչ միայն իր, այլ նաեւ՝ ամուսնու համար: 37-ամյա մոր՝ Պայծառի պատմելով, երեխան մահացած է ծնվել, իսկ երեխային աղբանոցն է նետել, քանի որ վախեցել է ամուսնուց. «Ամուսնուցս վախենալով՝ տարել, աղբամանն եմ գցել»,- Հանրային հեռուստաընկերության հետ զրույցում ասել է մայրը, ավելացնելով. «Էդ հղիությունը պատահական էր եղել, ոչ ես էի ուզում, ոչ էլ ամուսինս»:
37-ամյա կինը ծննդաբերել է տան լոգարանում՝ միայնակ: Ասում է, երբեք տանը չէր ծննդաբերել, այս անգամ՝ ստացվեց: Նրա պատմելով՝ ուրիշ լուծում չի գտել, քան նորածնին աղբամանը գցելը. «Ամուսինս չգիտեր, որ ես հղի էի, ես որ չաղ էի, շորեր էի հագնում, փորս չէր երեւում»,- պատմել է կինը, բացատրելով, թե ինչպես է կարողացել 9 ամիս շարունակ հղիությունը աննկատ պահել ամուսնուց:
Լոգարանը, որտեղ ծննդաբերել է
7 երեխա լույս աշխարհ բերած մոր երեխաներից երկուսը մահացել են տարիներ առաջ՝ իրար հետեւից, այս փոքրիկը, փաստորեն, եւս մահացավ, մյուս երեխաներն առողջական խնդիրներ ունեն ու գտնվում են հատուկ հաստատություններում: Պայծառի մոտ միայն 1.8 տարեկան տղան է:
Արմավիրի մարզային քննչական վարչության պետի տեղակալ Արտակ Ղազարյանը, սակայն նշում է, որ նախաքննական ցուցմունքներում կինն այլ բացատրություն է տվել. «Երեխային ծննդաբերել է կենդանի վիճակում, որից մի քանի րոպե անց նկատելով, որ երեխայի ճիչը դադարել է, կարծելով, որ մահացել է, դրել է տոպրակի մեջ եւ գցել աղբամանը»,- ցուցմունքն է մեջբերում պետի տեղակալը, մանրամասնելով. «Ծննդաբերության ժամանակ երեխան ընկել է լոգարանի հատակի սալիկներին, եւ դրանից մի քանի րոպե անց, երբ ճիչը դադարել է, հավանաբար վախենալով ամուսնուց, դրել է տոպրակի մեջ եւ գցել աղբամանը»:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, կնոջ ցուցմունքները ստուգման փուլում են: