ԱԺ-ն միաձայն օրակարգ ընդգրկեց Մարտի 1-ի վերաբերյալ ԵԼՔ-ի հեղինակած հայտարարության նախագիծը
Այսօր ԱԺ նիստին ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց «Մարտի 1-2-ի իրադարձությունների» վերաբերյալ հայտարարության նախագիծն օրակարգ ընդգրկելու հարցը: Փաշինյանն ասաց, որ իրենք ցանկություն ունեն, որ սպանությունները բացահայտվեն, իշխանությունն արձանագրի, որ Մարտի 1-ի էջը փակված չէ եւ չի փակվելու, քանի դեռ բոլոր սպանությունները չեն բացահայտվել: Նա հիշեցրեց, որ փետրվարի 23-ին հարցի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ են կայացել: Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռուստամ Մախմուդյանն ասաց, որ ժամեր տեւած լսումները խոսում էին այն մասին, որ Հանրապետական խմբակցությունը չէր խուսափում խոսել այդ մասին: «ՀՀԿ-ական պատգամավորները չեն ժխտել, որ այս հարցը շարունակում է առօրեական լինել: Մենք լսեցինք նաեւ դատախազության ներկայացուցչի զեկույցը, թե ինչեր են կատարվել՝ քրեական գործի բացահայտման ուղղությամբ այս տարիների ընթացքում»,- ասաց նա: Նա հայտնեց, որ հանձնաժողովը հիմնավորումներ է տվել, թե ինչու է բացասական եզրակացություն տվել այս հարցին: Մախմուդյանն ասաց, որ արդեն իսկ Մարտի 1-ի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունը կա, որտեղ կան զեկույցներ, մշտադիտարկումներ եւ այլն: Ըստ նրա՝ անհրաժեշտությունը բացակայում է նաեւ փաստագրական տեսակետից:
ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ մինչեւ հիմա հասկանալի չէ, թե ինչու են ՀՀԿ-ականները դեմ այս հարցին, այն դեպքում, երբ լսումների ժամանակ թախծոտ ելույթներ էին ունենում, սփոփանքի խոսքեր ասում, ինչը ենթադրում է, որ պետք է կողմ լինեն այս հարցն օրակարգ ընդունելուն:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Կոստանյանն ավելացրեց, որ արդեն մանրամասն կերպով ներկայացրել են, անդրադարձել են հայտարարության բոլոր 5 կետերին, որոնք ուղղված չեն մտահոգությունները փարատելուն:
Այնուհետ, սակայն վարման կարգով ելույթ ունեցավ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը եւ առաջարկեց կողմ քվեարկել, նախագիծը մտցնել օրակարգ՝ լայնամասշտաբ քննարկումների համար: Սա բացառիկ դեպք է, երբ մեծամասնությունը ընդդիմության նախագծին կողմ է քվեարկում: 2008 թվականի Մարտի 1-ի վերաբերյալ ԵԼՔ-ի հեղինակած ԱԺ հայտարարության նախագիծն օրակարգ ընդունելու հարցը ընդունվեց միաձայն: