Ազգ-Բանակ. բանակին տուֆ է հարկավոր՝ շփման գծում պատ պետք է շարել
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Artur Danielian-ը, որը վերջերս սկսել էր Ազգ-Լվացքի մեքենա անունը ստացած ակցիան՝ բանակին լվացքի մեքենաներ նվիրաբերելու համար, հիմա էլ որոշել է տուֆ ձեռք բերելու համար դրամահավաքություն սկսել, որպեսզի այս քարով շփման գծի դիտարկվող հատվածներում պատեր շարեն։
Այս մասին Դանիելյանը տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում, որտեղ նշում է, որ հարկավոր է 20 հազար հատ տուֆի սալիկ, որի հատը իրենք կարող են ձեռք բերել 200 դրամով: Ակցիային միացել է նաեւ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանը։ Միացողների թվում է նաեւ մի քանի օր առաջ իր ծննդյան արարողության համար նախատեսված գումարը ՊՆ-ի համար լվացքի մեքենա գնելու վրա ծախսած Քեմբրիջ քաղաքի համալսարաններից մեկի շրջանավարտ Վահրամ Ավագյանը, որը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ դա փոքրիկ օգնություն է բանակինն, հատկապես որ ինքը չի ծառայել։
Նախաձեռնությանը միացել է նաեւ ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը։
Ինչքանո՞վ է արդյունավետ տուֆ քարի օգտագործումը շփման գծում, քանի որ պայթյունի ժամանակ քարից բեկորներ են առաջացնում: Մեր հարցերին պատասխանեց Արցախի ռազմական-քաղաքական գործիչ Վահան Բադասյանը։
- Պարոն Բադասյան, ֆեյսբուքով դրամահավաքություն է սկսվել՝ շփման գծի դիտարկվող հատվածների երկարությամբ պատ շարելու նպատակով: Նախաձեռնության հեղինակները մտադիր են տուֆ գնել եւ համապատասխան հատվածներում տուֆե պարիսպ կառուցել: Տուֆը ինչքանո՞վ է արդյունավետ շփման գծում։
- Արդյունավետ է, քանի որ տուֆը փափուկ քար է, ինքը բեկորային չէ, գնդակը կարող է մտնել մեջը, եւ մնալ այնտեղ, իսկ մյուս քարերը կարծր են եւ բեկորային են։
- Այսինքն, տուֆը համեմատաբար անվտա՞նգ է։
- Այո, անվտանգ է։
- Իսկ ինչպե՞ս եք վերաբերվում, որ հասարակությունը նմատատիպ դրամահավաքներ է անում բանակի համար։
- Նորմալ է, հիմա մարդիկ կան՝ նվիրատվություններ են անում, ես ողջունում եմ հասարակության յուրաքանչյուր քայլ, այլ հարց է, որ այդ նվիրատվությունները պետք է նպատակին ծառայեն։