ԵԼՔ-ը մերժում է Երեւանի ավագանու նիստերին ԶԼՄ-ների աշխատանքը սահմանափակող կարգավորումները
Փետրվարի 19-ին Երեւանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է մշակել Երեւանի քաղաքապետարանի վարչական շենքերում լրագրողների աշխատանքը կանոնակարգելու վերաբերյալ առաջարկություններ:
Այս մասին Երեւանի ավագանու «ԵԼՔ» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը հրապարակել է Facebook-ի իր էջում նույն խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանը: Հայտարարության մեջ ասված է. «Ակնհայտ է, որ այս հանձնարարականը վերջին օրերին քաղաքապետարանի շուրջ զարգացող իրադարձությունների հետեւանք է, որը հետապնդում է լրագրողների օրինական գործունեությունը սահմանափակելու նպատակ:
Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցությունը հայտարարում է, որ գործող կանոնակարգումներն անհամաչափորեն սահմանափակում են ավագանու անդամների աշխատանքը ԶԼՄ-ների հետ, ուստի նոր՝ էլ ավելի սահմանափակող կարգավորումները մերժելի են խմբակցության կողմից:
Միաժամանակ, նշենք, որ այս համատեքստում Երեւանի համայնքի վարչական շենքերում եւ ենթակայության տակ գործող կազմակերպություններում ԶԼՄ-երի աշխատանքի ցանկացած կարգավորում պետք է բխի ՀՀ Սահմանադրությունից, «Տեղեկատվության ազատության մասին» եւ «Երեւանում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքների համապատասխան դրույթներից։
Սույնով կոչ ենք անում Տարոն Մարգարյանին ձեռնպահ մնալ Երեւանի քաղաքապետարանի գործունեության թափանցիկությունը եւ հաշվետվողականությունը վնասող կանոնակարգումներից»:
Հիշեցնենք, որ քաղաքապետին զայրացրել է այն, որ օրեր առաջ Երկիր ծիրանի կուսակցության ներկայացուցիչները Երեւանի ավագանու նիստի ժամանակ բժշկական դիմակներով բացել են ապակյա տարաները՝ գարշահոտություն տարածելով դահլիճում, ինչը, ըստ քաղաքապետարանի, «աշխատավայրում կատարելն անթույլատրելի է»: ՀՀԿ-ական ավագանու անդամներից ոմանք այդ ակցիան անգամ խուլիգանություն որակեցին:
Իսկ Երեւանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը հայտարարել էր, որ չպետք է անպատասխան թողնել այս միջադեպը, պետք է տալ կոշտ գնահատական: Նա առաջարկել էր մտածել մեխանիզմներ՝ «նման վտանգավոր երեւույթներից» զերծ մնալու համար: Նրա հետ համաձայնել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ այս հանձնարարականներով կյանքի է կոչվում հենց փոխքաղաքապետի՝ «վտանգավոր երեւույթներից» զերծ մնալու համար մեխանիզմներ ստեղծելու գաղափարը:
Հատկանշական է, որ շաբաթներ առաջ կառավարությունում նիստերի լուսաբանման հետ կապված հարցի լուծումը գտան՝ դրանք փակ դռների հետեւում անցկացնելու մեխանիզմի կիրառմամբ: Թե ինչ գործելաոճ կորդեգրեն Երեւանի քաղաքապետարանում՝ կիմանանք շուտով: