Ռաս էլ Խայմահ էմիրությունը հայ զբոսաշրջիկներին հրավիրում է արկածային եւ շքեղ հանգստի
Արաբական Ռաս էլ Խայմահ էմիրության իշխանությունները ցանկանում են գրավել հայաստանցի զբոսաշրջիկների ուշադրությունը: Այդ հարցով անձամբ զբաղվում է Ռաս էլ Խայմահի Տուրիզմի զարգացման վարչության գլխավոր տնօրեն Հայթամ Մաթարը: Օրերս նա պետք է գործնական այցով ժամաներ Երեւան, եւ նրա գրասենյակը կապ էր հաստատել մեր խմբագրության հետ Հայթամ Մաթարի հետ հանդիպելու եւ հարցազրույց անելու առաջարկով: Ինչ-ինչ պատճառներով այցը չեղարկվեց, սակայն նա պատասխանեց «Հայկական ժամանակ»-ի հարցերին: Հայթամ Մաթարը ներկայացրեց Ռաս էլ Խայմահը նշեց, որ այն հատկապես հետաքրքիր կարող է լինել արկածասերների համար:
-Ի՞նչ եք պատրաստվում անել Ռաս էլ Խայմահ էմիրությունը Հայաստանում ավելի ճանաչելի դարձնելու համար, որպեսզի ավելի շատ հայեր իրենց հանգիստը պլանավորեն այդտեղ:
-Նախեւառաջ Հայաստանի բնակիչներին պետք է տեղեկություններ տանք Ռաս էլ Խայմահի հնարավորությունների մասին եւ ներկայացնենք, թե կոնկրետ ինչ կարող ենք առաջարկել զբոսարջիկներին: Ռաս էլ Խայմահը կատարյալ վայր է դառնում արկածային զբոսաշրջության սիրահարների համար: Ժայռամագլցման սիրահարները հավանաբար կհավանեն այս վայրը: Երկրորդ, մենք պետք է ակտիվորեն համագործակցենք տեղի տուր-օպերատորների հետ, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց հաճախորդներին առաջարկել հանգստանալ մեզ մոտ:
-Ի՞նչը կարող է հայերին գրավել, որպեսզի ձեզ մոտ հանգիստն անցկացնելու որոշում կայացնեն, տեսարժան վայրե՞րը, գնե՞րը, թե՞ այլ բան:
-Էմիրությունը կարող է պարծենալ ինչպես բազմաթիվ հնագիտական օբյեկտներով, այնպես էլ ուշագրավ բնական լանդշաֆտներով: Ոսկեզօծ ավազուտ լողափերը ձգվում են 64 կմ ափի երկայնքով, իսկ ավազաբլուրներն ու արմավենիներն անհավանական գեղեցիկ են դարձնում այն: Ռաս էլ Խայմահի անապատը նույնպես չափազանց գրավիչ վայր է: Դրա տարածքում կան բեդուինների բազմաթիվ ճամբարներ: Բեդուինները սիրով պատրաստ են զբոսաշրջիկներին պատմել իրենց սովորույթների մասին: Նաեւ չպետք է մոռանալ Ջեբել Ջեյս լեռան մասին, որն Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ամենաբարձր կետն է: Այնտեղ զբոսաշրջիկները կարող են ալպինիզմով զբաղվել տարածաշրջանի առաջին ժայռային տարածքում, որը կոչվում է Վիա Ֆեռատե: Նաեւ այս ամիս մենք բացել ենք աշխարհի ամենաերկար զիփլայնը, որն իր երկարության համար հայտնվել է «Գինեսի ռեկորդների գրքում»: Այս տարի նաեւ պլանավորում ենք լեռնային ճամբար կառուցել՝ լեռան գագաթին՝ ծովի մակարդակից 1934 մ բարձրության վրա տեսարժան վայրերը դիտելու համար հատուկ դիտակետով: Բացի այդ՝ էմիրությունը պատրաստ է նաեւ առաջարկել լյուքս կարգի բազմաթիվ հյուրանոցներ, այնպես որ մեր հյուրերը չեն հիասթափվի ենթակառուցվածքներից:
-Գիտեք՝ եթե հայերը գնում են ԱՄԷ, նրանք սովորաբար ընտրում են Դուբայը: Հանգստի համար հաճախ ընտրում են նաեւ Վրաստանը եւ Թուրքիան: Ավստրիան, Հունաստանը եւ նախկին Հարավսլավիայի պետությունները սկսում են ավելի ու ավելի հետաքրքիր դառնալ հայ զբոսաշրջիկների համար, դե իսկ այնպիսի երկրները, ինչպիսիք են Իսպանիան եւ Իտալիան, միշտ էլ գրավիչ են: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում պայքարել այս «մրցակիցների» դեմ: Ի՞նչն է ձեզ այս պայքարում ֆավորիտ դարձնում:
-Ներկա պահին էմիրությունը հետաքրքիր վայր է դառնում արկածային տուրիզմի շուկայում: Այս սեգմենտում մենք արդեն առաջատար դիրքեր ենք գրավում Մերձավոր Արեւելքում, ինչը մեզ առանձնացնում է մյուս էմիրություններից: Բացի այդ՝ առաջարկվող բազմաթիվ ծառայությունները, ինչպես նաեւ մուտքի արտոնագրի հետ կապված գոյություն ունեցող պարզ պահանջները այն հանգստի գրավիչ վայր են դարձնում ԱՊՀ երկրների բնակիչների համար:
-Պատմեք Ռաս էլ Խայմահի ենթակառուցվածքների, սպասարկման ոլորտի մասին:
-Հյուրանոցները համապատասխանում են բոլոր պահանջներին: Երկար ժամանակ մենք մոդեռնիզացրել ենք Ռաս էլ Խայմահի ենթակառուցվածքները նոր զբոսաշրջիկների գրավելու համար: Ներկա պահին հայտնի բազմաթիվ բրենդներ կանոնավոր իրենց հյուրանոցներն են կառուցում մեզ մոտ, դրանց թվում են լյուքս կարգի հյուրանոցները: Որպես կանոն հյուրանոցների մեծամասնությունը տեղակայված է ափի երկայնքով: Մինչեւ 2025 թ. Էլ Մարջան արհեստական արշիպելագում կբացվեն համաշխարհային այնպիսի հայտնի բրենդների հյուրանոցներ, ինչպիսիք են «Մովենփիքը», «Անանթարան», «Մարիոթը»: Ռաս էլ Խայմահ հասնելը դժվար չէ: Այն գտնվում է Դուբայից 87, իսկ Շարժայից՝ 71 կմ հեռավորության վրա, օդանավակայաններից այնտեղ հասնելը տեւում է 35-45 րոպե: Ինչ վերաբերում է հիվադնանոցներին, առողջապահությունը, դրանք մեր էմիրությունում բավական բարձր մակարդակի վրա են: Հյուրանոցների աշխատակիցները միշտ պատրաստ են առաջին բուժօգնություն ցույց տալ, իսկ եթե հոսպիտալացվելու կարիք լինի, կարելի է օգտվել առողջության ապահովագրությունից:
-Գները սովորաբար առաջին բանն են, որ հետաքրքրում են մարդկանց: Նրանք ցանկանում են որքան հնարավոր է լավ տեղ գնալ, որքան հնարավոր է ցածր գնով:
-Մենք շքեղ հանգիստ ենք առաջարկում բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստ են յուրահատուկ բաների: 2 անձի համար 10 օրվա հանգիստը կազմում է ամենաքիչը 1000 ամերիկյան դոլար: Ամեն դեպքում, Ռաս էլ Խայմահը չի կարելի ԱՄԷ-ի ամենաթանկ էմիրությունը համարել: Փաստացի Ռաս էլ Խայմահի գները էմիրության ամենագրավիչ կողմերից են զբոսաշրջիկների մեծամասնության համար: Դուբայում գները 30%-ով ավելի բարձր են: Մենք շատ հաճախ ակցիաներ ենք անում: Օրինակ, անցած տարի կազմակերպեցինք «Kids Go Free» ակցիան, որի շրջանակներում մինչեւ 12 տարեկան երեխաները իրենց 2 ծնողների հետ ճանապարհորդում էին անվճար:
-Վերջին տարիներին տարբեր երկրներում ահաբեկչությունների ու զբոսաշրջիկների վրա հարձակումների դեպքերն անընդհատ աճում են: Ինչպե՞ս եք ապահովում զբոսաշրջիկների անվտանգությունը:
-Սա գլոբալ խնդիր է, սակայն ես կարող եմ երաշխավորել, որ զբոսաշրջիկներին վտանգ չի սպառնում: ԱՄԷ-ն Արաբական ծոցի ամենաանվտանգ երկիրն է եւ աշխարհի ամենաանվտանգ երկրներից մեկը: Այստեղ զբոսաշրջիկների համար վտանգ չկա: Անվտանգության ծառայությունները մշտապես հսկում են հասարակական կարգուկանոնը՝ անելով հնարավոր ամեն բան, որ զբոսաշրջիկներն իրենց հանգիստ զգան:
-Տարվա ո՞ր ժամանակաշրջանում է նախընտրելի մեկնել Ռաս էլ Խայմահ:
-Սեզոնը սովորաբար սկսվում է հոկտեմբերից եւ տեւում մինչեւ ձմեռվա վերջ: Այս ժամանակահատվածի եղանակային պայմաններն ամենահարմարն են զբոսաշրջիկների համար:
-Մենք ուսումնասիրեցինք ու պարզեցինք, որ 2015 թ., երբ Դուք նշանակվել եք Տուրիզմի զարգացման վարչության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում, սկսել եք աշխատել տարեկան 1 մլն զբոսաշրջիկ բերելու ռազմավարության վրա: Հաջողվու՞մ է դա իրականացնել:
-Մենք բավական լավ արդյուքների ենք հասել: Մեր նպատակը մինչեւ 2018 թ. ավարտը 1 մլն զբուսաշրիկ բերելն է: Այդ պատճառով անընդհատ զարգացնում ենք էմիրության ենթակառուցվածքները, նոր առաջարկներ ենք անում զբոսաշրջիկներին, ինչպես նաեւ նոր շուկաներ ենք մուտք գործում: 2017 թ. բավական մոտեցանք 1 մլն ցուցանիշին, հետեւաբար այս տարի պետք է հասնենք էմիրության համար այդ կարեւոր նշաձողին: