2018-ին Ղարաբաղում կարող է սկսվել նոր լայնամասշտաբ պատերազմ. ԱՄՆ-ի ԱՀ հաշվետվություն
ԱՄՆ-ում հրապարակել են Ազգային հետախուզության տնօրեն Դանիել Քոութսի «Համաշխարհային սպառնալիքների գնահատական» հաշվետվությունը, որում չի բացառում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում նոր պատերազմական գործողությունների սկսումը, փոխանցում է Rusarminfo-ն:
«2 կողմերի՝ զիջումների գնալու ցանկության բացակայությունը, կողմնակի ճնշումների առկայությունը, Ադրբեջանի՝ ռազմական ոլորտին կայուն ուշադրությունն ու Հայաստանի՝ նոր ռուսական զենքեր  ձեռք բերելը, կարող են 2018-ին հանգեցնել լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների»,-ասված է հաշվետվության մեջ:
Նաեւ նշվում է, որ Ղարաբաղի շուրջ լարվածությունը կարող է Ռուսաստանին ներգրավել տարածաշրջանում իր համախոհին աջակցելու որոշմամբ: Իսկ սա իր հերթին, ըստ Քոութսի, կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության սպառնալիք: