Ադրբեջանին նույնիսկ «ռագադկա» չի կարելի վաճառել. Դավիթ Բաբայան
Որոշ ժամանակ առաջ մամուլում տեղեկություններ տարածվեցին, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը Ուկրաինայից 50 միավոր РК-2С և РК-2ОФ տեսակի կառավարվող հակատանկային հրթիռ է գնել: Սրանից մի քանի օր հետո էլ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է հրապարակել, որտեղ ասվում է, որ Ռուսաստանից Բաքվի նավահանգիստ է հասցվել ժամանակակից զինտեխնիկայի խոշոր խմբաքանակ ու ռազմամթերք: Հայտարարության մեջ նվում է, որ նույն տեխնիկան հաջողությամբ կիրառվել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների ժամանակ՝ 2016-ի ապրիլին:
«Մեծ քանակությամբ կենդանի ուժի, տեխնիկայի ու այլ միջոցների ոչնչացումը մեր կողմից այս նույն զինատեսակներով արդեն իսկ 2016-ին ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը Ուկրաինայի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու քայլի վերաբերյալ ասել էր, որ Ուկրաինայի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքը նշանակում է՝ սատարել ահաբեկչությանը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ իսկ ի՞նչ է նշանակում Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելը, այն դեպքում, երբ վերջինս այդ զենքն օգտագործում է մեր դեմ, Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց.
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք՝ ո՛չ միայն Ուկրաինայի կապակցությամբ, այլ շատ ուրիշ երկրների, որ, ընդհանրապես, Ադրբեջանին նույնիսկ «ռագադկա» չի կարելի վաճառել: Որովհետեւ Ադրբեջանն ինքը ումից էլ զենք է գնում, այդ զենքն օգտագործում է նույն այդ երկրների դեմ, չհաշված այն, որ կարող է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: Ադրբեջանի քաղաքացիներից մոտ հազար հոգի՝ պաշտոնապես, կռվում է Իսլամական պետության շարքերում: Իսկ եթե ավելի խորը հետազոտություն իրականացվի, կարող է երեք հազար հոգի ընդգրկված լինեն այդ ահաբեկչական կառույցի մեջ: Նրանց մեծամասնությունն ադրբեջանական բանակի զինծառայող է: Ու՞մ դեմ են կռվում. կռվում են քաղաքակիրթ հանրության դեպ, այդ թվում նաև՝ Ռուսաստանի, Իսրայելի, Ֆրանսիայի դեմ: Մենք կուզենայինք, որ ընդհանրապես դադարեցվեր զենքի վաճառքն Ադրբեջանի պես պետությանը՝ ում կողմից էլ լինի: Որովհետև, կրկնում եմ, Ադրբեջանը ահաբեկչական պետություն է: Ինքն այդ զենքն օգտագործում է անգամ իր սեփական քաղաքացիների դեմ»,- ասաց Բաբայանը:
Այն հարցին, թե Հայաստանն ու Ռուսաստանը ռազմավարական գործընկերներ են, որքանո՞վ է Ռուսաստանի այդ քայլն ազնիվ, ԱՀ նախագահի խոսնակն ասաց, որ մենք պետք է խնդրի հետ կապված ամեն ինչ հաշվի առնենք.
«Ընդհանրապես, երբ խոսում ենք ռազմավարական գործընկերության մասին, պիտի հաշվի առնենք բազմաթիվ գործոններ: Դժբախտաբար, հնարավոր չէ այնպես անել, որ Ադրբեջանին որևէ մեկը զենք չվաճառի: Դա մեզ համար, իհարկե, ցավալի է: Մյուս կողմից, եթե կան այդպիսի միտումներ, մենք պետք է տեսնենք՝ ինչքանով ենք ի վիճակի այդ գործընթացները փոխել: Դրա համար ժամանակ է պետք, քրտնաջան աշխատանք է պետք: Մենք երբևիցե չպետք է ընկնենք հիստերիայի գիրկը, չընկնենք պրովոկատորների հետևից, ովքեր ուղղակի բղավում են՝ իրենց հայրենասերի տեղ դրած, ովքեր ասում են՝ դե որ զենք է վաճառում, ուրեմն մեր դեմ է, մենք պիտի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզենք՝ մոռանալով ում հետ ենք մենք հարևան: Այդ պրովոկատորներն ի վիճակի՞ են պահել սահմանը: Նույն Թուրքիան: Թուրքիան էլ է ահաբեկչական երկիր, չի հարձակվելու՞: Հետևաբար, պիտի ամեն ինչ հաշվի առնենք: Դա չի նշանակում, որ ինչ-որ ուժերի պետք է հնազանդ լինենք, այլ պետք է ամեն ինչ հաշվի առնենք և ասենք՝ այ սա մեր տեսակետն է: Մենք դեմ ենք, որ նույնիսկ «ռագադկա» վաճառեն Ադրբեջանին՝ այդ թվում Ռուսաստանը»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը: