Սարգիս Հացպանյանին Եռաբլուրում հուղարկավորել նպատակով ստորագրահավաք է սկսվել
Change.org հարթակում ստորագրահավաք է սկսվել տեւական հիվանդությունից հետո վերջերս Ֆրանսիայում մահացած արցախյան պատերազմի մասնակից, հասարակական-քաղաքական գործիչ Սարգիս Հացպանյանին Եռաբլուր պանթեոնում՝ իր զինակից ընկերների կողքին հուղարկավորելու նպատակով:
Ստորագրահավաքի մասին խնդրագրում, որի տակ այս պահին ստորագրել են շուրջ 2648 մարդ, ասված է. «Հայ անվանի հասարակական գործիչ, Արցախյան ազատամարտի մասնակից Սարգիս Հացպանյանը մեծ ներդրում ունեցավ մեր պետականության կայացման գործում՝ զենքը ձեռքին մասնակցելով ազատամարտին, ապա իր հրապարակումներով ու ելույթներով խոսելով հայրենի երկրին օգտակար լինելու  իր տեսլականի մասին:
Սարգիս Հացպանյանը անգնահատելի դեր ունեցավ հատկապես Արևմտյան Հայաստանի հայերի ինքնության վերադարձի, քուրդ և թուրք առաջադեմ գործիչների կողմից ցեղասպանությունը ճանաչելու և աշխարհի տարբեր մասերում հայամետ նախաձեռնություններով հանդես գալու գործում:
Մեր հայրենակիցը, ցավոք, մահկանացուն կնքեց շատ երիտասարդ՝ 55 տարեկան հասակում՝ ծանր հիվանդության պատճառով:
Ներքոստորագրյալներս դիմում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ խնդրելով թույլ տալ Սարգիս Հացպանյանին արժանիորեն հուղարկավորել Եռաբլուր պանթեոնում՝ իր զինակից ընկերների կողքին:
Դա կլինի հայկական պետության գնահատանքը իր կյանքը հայրենիքին նվիրած գործչին»:
Հիշեցնենք, հունվարի 20-ին Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի կլինիկաներից մեկում մահացել է Արցախյան ազատամարտի մասնակից, հասարակական, քաղաքական գործիչ Սարգիս Հացպանյանը։
Այնուհետեւ տեղեկություններ տարածվեցին, որ Հացպանյանի հարազատները դիմել էին ՀՀ ՊՆ՝ Հացպանյանին Եռաբլուրում հուղարկավորելու առաջարկով, իսկ ՊՆ-ն ժամանակ էր խնդրել որոշում կայացնելու համար։
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում ասել էր, որ հատուկ ընթացակարգ կա դիմելու, եւ այդ ընթացակարգով դիմում չի եղել։ Եռաբլուրը պետական պանթեոն է, եւ այնտեղ հուղարկավորելու հատուկ կարգ կա, փաստաթղթեր են հավաքվում, պաշտոնական դիմում է գրվում եւ այլն՝ նման բան տեղի չի ունեցել։
«Երկու ազատամարտիկ, Հովհաննիսյանի տեղեկություններով, զանգահարել են ՊՆախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր Վարդան Ավետիսյանին եւ պարզապես հետաքրքրվել են։ Նման դիմում չի ստացվել, որի հիման վրա ըստ կարգի քննարկում կազմակերպվի»,- ասաց Հովհաննիսյանը։