Մարտի 2-ին Հայաստանի խորհրդարանը կընտրի հանրապետության 4-րդ նախագահին: Արդեն պարզ է, որ նախագահի ընտրությունը կանցկացվի մեկ թեկնածուով՝ իշխող ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված, թեեւ, եթե ԱԺ-ի 105 պատգամավորը ցանկանար, կարող էր մինչեւ 4 թեկնածու առաջադրել: Արդեն պարզ է, որ ՀՀԿ-ի թեկնածուն Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանն է:
Ըստ որոշ տեղեկությունների, Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է նախագահին ընտրել մեկ փուլով, թեեւ 2015-ին ընդունված Սահմանադրությունը թույլատրում է ընտրության երեք փուլ անցկացնել: Հանրապետական կուսակցության տարբեր գործիչներ «ՀԺ»-ի միեւնույն հարցին պատասխանելով՝ նշում էին, թե մեկ փուլով ընտրված նախագահը միանգամից ընդունելի կլինի ինչպես մեր, այնպես էլ միջազգային հասարակության կողմից: Սերժ Սարգսյանի բարի ցանկությունը, որ նախագահը պետք է առաջին փուլով ընտրվի իրականություն չի դառնա, եթե խորհրդարանի իշխանական ճամբարին չմիանան ընդդիմադիր որոշ պատգամավորներ:
Տեսականորեն առաջին փուլով ընտրվելու համար թեկնածուին անհրաժեշտ է 79 պատգամավորի կողմ քվե: ՀՀԿ-ն իր քաղաքական գործընկեր ՀՅԴ-ի հետ ունի 65 պատգամավոր, այսինքն, եթե կոալիցիոն գործընկերները եկել են հայտարարի, չունեն տարաձայնություններ, միեւնույն է նրանց ընդդիմադիրներից եւս 14 ձայն է անհրաժեշտ: ԵԼՔ դաշինքի մի քանի ներկայացուցիչներ «ՀԺ»-ի հետ զրույցում միանշանակ բացառել են, որ իրենց 9 պատգամավորից որեւէ մեկը կողմ կքվեարկի ՀՀԿ-ի թեկնածուին: Խորհրդարանի կուլիսներում թեժ քննարկվում է, որ իշխանության քվեների պակասը լրացնելու է ընդդիմադիր Ծառուկյան խմբակցությունը:
Ծառուկյան դաշինքի պատգամավորներն այս հարցի մասին խոսելիս եւ մեկնաբանություններ կատարելիս՝ խիստ զգուշավոր են ու զուսպ: Տեղեկացնում են, որ ԲՀԿ-ի խորհրդի նիստ տեղի չի ունեցել, վերջնական որոշման դեռ չեն եկել: Չի բացառվում, որ կուսակցությունը նիստ անի, քցի-բռնի եւ որոշի առաջնորդվել խիստ ժողովրդավարական գաղափարախոսությամբ, եւ դաշինքի յուրաքանչյուր պատգամավորի ազատ իրավունք տա ընտրություն կատարելու՝ ըստ սեփական համոզմունքների, եւ պատահականորեն ստացվի այնպես, որ ըստ արդար խղճի քվեարկած պատգամավորներից 14-ի խիղճը եւ համոզմունքները տանեն դեպի ՀՀԿ-ի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը: Այսպես, հա՛մ Սերժ Սարգսյանի հերթական հրամանը ի կատար կածվի՝ նախագահին մեկ փուլով ընտրելու մասով, հա՛մ Ծառուկյան դաշինքը կպահպանի ընդդիմադիրի կեցվածքը:
Դաշինքի խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե հնարավոր է, որ կուսակցությունը որոշի պատգամավորներին ընտրության հարցում ազատ թողնել, կամ որոշում կայացվի սատարել ՀՀԿ-ի թեկնածուին, քանի որ բոլորովին վերջերս Գագիկ Ծառուկյանը խորհրդարանում չբացառեց ՀՀԿ-ի թեկնածուին սատարելու հավանականությունը:
«Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, որ հնարավոր է կքննարկենք, ավել բան չեք լսել: Դեռ քննարկում չենք արել, իսկ իմ անձնական դիրքորոշումն անձի մասին կհայտնեմ մեր քննարկումների ժամանակ»,- ասաց Ուրիխանյանը:
ՀՀԿ-ից չեն շտապում ենթադրել, թե ընդդիմադիր թեւից, մասնավորապես՝ Ծառուկյան խմբակցությունը կսատարի՞ իրենց թեկնածուին, թե՞ ոչ: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը «ՀԺ»-ի հարցին պատասխանելով ասաց, որ այդ ամենը պարզ կդառնա այն ժամանակ, երբ իրենց թեկնածուն հանդիպի խորհրդարանի քաղաքական ուժերի հետ, այդ թվում նաեւ՝ Ծառուկյան խմբակցության: Սրան զուգահեռ, ՀՀԿ-ական մի քանի պատգամավորներ «ՀԺ»-ի հետ մասնավոր զրույցներում զգուշացնում են՝  չզարմանանք, եթե ծառուկյանական թեւն ամբողջական կազմով կողմ լինի ՀՀԿ-ի թեկնածուին: Նրանք մատնանշում են Գագիկ Ծառուկյանի վերջին այցը խորհրդարան, համապատասխան սատարման մասին հայտարարությունը եւ ԵԼՔ-ի թեկնածուին չսատարելու հանգամանքները: Այսպիսով՝ ՀՀԿ-ում վստահեցնում են, որ հարցը լուծված է, մի անհանգստացեք:
Իշխանության մաս կազմող ՀՅԴ-ն եւս չի շտապում հստակ պատասխան տալ այս իրավիճակի հետ կապված: Սակայն «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը մի դեպք հիշեց, երբ ԱԺ լիագումար նիստի ժամանակ սահմանադրական օրենքներից մեկի առաջին ընթերցման ժամանակ քվեարկել է 63 պատգամավոր, իսկ երկրորդի ժամանակ՝ 80-ից ավելի: Վարդանյանի ասվածի ենթատեքստում թերեւս այն է, որ Ծառուկյան դաշինքը պատրաստ է իշխանության թեկնածուի օգտին կողմ քվեներ շռայլել: