Նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու չառաջադրելը նշանակում է կանաչ լույս վառել Հանրապետականի թեկնածուի համար: Այսօր ԱԺ-ում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով Ծառուկյան դաշինքի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի «Հայկական ժամանակ»-ին տրված այն պարզաբանմանը, թե՝ իրենց քանակը քիչ է խորհրդարանում եւ նախագահի իրենց թեկնածուն չի անցնելու:
«Դա մեզ համար ցավալի փաստ է, մանավանդ որ խորհրդարանական մարմինների ընտրության ժամանակ կողմ ենք քվեարկել Ծառուկյան դաշինքի բոլոր թեկնածուներին: Դա արել ենք առավել արդյունավետ ընդդիմադիր դաշտ ստեղծելու համար, բայց մեր այդ ջանքերն արդյունքներ ցույց չեն տալիս, դա ցավալի է»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ իրենք խորհրդարանում փոքրամասնություն են, բայց ոչ թե դրան են հարմարվում, այլ փոփոխության համար քայլեր են ձեռնարկում:
«Եթե այդպես է, ի՞նչ իմաստ ունեին այսօրվա Ծառուկյան խմբակցության նախագծերը, փոքրամասնություն էին, թող չհեղինակեին այդ նախագծերը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ նիստին Ծառուկյան դաշինքը Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու երկու օրինագիծ էր ներկայացրել, որին ԵԼՔ-ը կողմ էր քվեարկել:
Այնուհետեւ Փաշինյանը նշեց, որ ցանկանում է արձանագրել, որ Ծառուկյան դաշինքը չէր կարող ստացած չլիներ իրենց գրությունը՝ նախագահի միասնական թեկնածու ունենալու առաջարկի մասին:
«Ես՝ ինքս, Վահե Էնֆիաջյանի ձեռքին մեր այդ նամակի օրինակը տեսել եմ: Չեմ կարծում, որ այդպիսի հնարավորություն նորից կլինի»,- եզրափակեց նա:
Նշենք նաեւ, որ Գագիկ Ծառուկյանը «ՀԺ»-ի հարցին պատասխանելով ասել էր, որ նամակ չեն ստացել ԵԼՔ-ից` Զեյնալյանի թեկնածությունը պաշտպանելու համար: