Վերեւից ասել են՝ ներս չթողնեք. Ազգային ժողովում լրագրողների աշխատանքը կաթվածահար է եղել
Լրագրողների մուտքը Հայաստանի Ազգային ժողով խստ սահմանափակվել է: Քիչ առաջ «Հայկական ժամանակ»-ի ԱԺ-ում հավատարմագրված թղթակիցը փորձել է մտնել կառույց, սակայն անցակետում թույլ չեն տվել առաջ գնալ, քանի որ վերեւից հրահանգված է լրագրողներին ներս չթողնել՝ «նիստ չկա» պատճառաբանությամբ:
Այսինքն՝ ԱԺ-ի վերեւներում որոշել են, որ եթե 6-րդ գումարման ԱԺ-ի 3-րդ նստաշրջանը դեռ չի մեկնարկել, ուրեմն լրագրողներն անելիք չունեն ԱԺ շենքում: «Հայկական ժամանակ»-ը ստեղծված իրավիճակի շուրջ պարզաբանումներ է խնդրել ԱԺ հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանից: Վերջինս մեր լրագրողի հարցին, թե ինչու իրեն չեն թողնում շենք մտնել, պատասխանել է.
«Ներս ինչու՞ պետք է թողնեն, պատգամավորներից ստացի անցագիր՝ մտի, հիմա նստաշրջան չկա, հավատարմագրված լրագրող եւս (ԱԺ 6-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի գործունեությունը լուսաբանելու համար լրագրողների հավատարմագրման գործընթացը դեռ չի ավարտվել-խմբ.): Հանձնաժողովի նիստերի օրերին նախկին անցագրով կարող ես մտնել»,- ասաց Բաբայանը:
Այսօր ԱԺ-ում առողջապահության մշտական հանձնաժողովի նիստ կա: Պարզվում է սույն նիստը լուսաբանելու համար լրագրողների մուտքը թույլատրելի է միայն նիստից մեկ ժամ առաջ:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ ԱԺ խորհրդի վերջին նիստում բարձրաձայնված այն տեսակետը, թե պետք է լրագրողների իրավունքները սահմանափակել խորհրդարանում, կամաց-կամաց իրականություն է դառնում: Հիշեցնենք, այս մտքի հեղինակը Ծառուկյան խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն էր: Հարկ է նաեւ նշել, որ նախկինում նման փայլուն մտահղացում չի եղել, եւ հավատարմագրված լրագրողները կարողացել են նախկին նստաշրջանի անցագրով մտնել խորհրդարան:
Եւ ընդհանրապես, ԱԺ-ն իրավունք չունի որոշել, թե լրատվամիջոցը, ե՞րբ եւ ի՞նչ պետք է լուսաբանի խորհրդարանում, ուստի նախկին անցագրերը պետք է վավերական լինեն մինչեւ նորերի տրամադրելը կամ պետք է արագացվի նորերի տրման գործընթացը: