Ուզում եմ սեղանին զեյթուն ու գարոխով սալաթ լինի, բայց չի լինի. Էրիկ, 9 տարեկան (տեսանյութ)
Կարապետյանների բազմանդամ ընտանիքում Նոր տարվան չեն պատրաստվում: Ութ հոգանոց ընտանիքում վեցն անչափահաս երեխաներ են, որոնցից ամենափոքրը 1,5 տարեկան է, իսկ մեծը՝ 11:
Կարապետյաններն արդեն 15 տարի բնակվում են Երեւանի ռոբոտների գործարանի հանրակացարան կոչվող բազմահարկ շինությունում: Կառույցը գտնվում է կիսաքանդ վիճակում, պատերից անընդհատ բետոնե բեկորներ են թափվում: Կարապետյանների բազմանդամ ընտանիքին այս շինությունում ընդամենը մեկ սենյականոց բնակարան է բաժին հասել:
Սենյակի առաստաղը
Հանրակացարան տանող ճանապարհը, Րաֆֆու փողոց
Ընտանիքի եկամուտը Քրիստինայի ամուսնու օրվա 3 հազար դրամ աշխատավարձն է եւ ընտանեկան նպաստը: Ընտանիքի հայրն աշխատում է փայտամշակման գործարանում, որտեղից բերված փայտով էլ ջեռուցում են սենյակը:
Երեխաներից համեմատաբար ավագները՝ Անահիտը, Էրիկը եւ Ինգան դպրոց են գնում, իսկ մյուսներին ծնողները չեն կարողանում մանկապարտեզ ուղարկել, քանի որ թաղամասում եղածը վճարովի է, իսկ համայնքային ենթակայության տակ գործողները բավականին հեռու են: Երեխաների օրն անցնում է խոնավ պատերի ներսում:
«Մայրիկս այս շենքում է ապրում, երեխաների կեսն այնտեղ են քնում, քանի որ տեղ չունենք: Երեխաները մայրիկիս տանն են լողանում, մենք պայմաններ չունենք»,- ասում է Քրիստինե Կարապետյանը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս են պատրաստվում տոներին, Քրիստինեն պատմում է, որ Ամանորին չեն պատրաստվում, սոցիալական վիճակը թույլ չի տալիս:
«Նոր տարվան չենք պատրաստվում, հնարավորություն, որ չունենք ինչպես պատրաստվենք: Մեր վիճակը շատ ծանր է, հազիվ ենք ապրում: Օրվա հացն ենք առնում, որ երեխաները սոված չմնան»,- նշում է բազմազավակ մայրը եւ փոխանցում, որ երազում են հեռուստացույց ունենալ:
«Հեռուստացույց ենք ուզում, քանի որ հեռուստացույց չունենք»:
Անահիտը եւ Էրիկը
Երեխաներից Մանեն ցանկանում է Ամանորին սայլակով տիկինիկ ստանալ, քույրիկը՝ աման-չաման, իսկ Էրիկը՝ հեծանիվ: Մյուսները լուռ են նվերների, ցանկությունների հարցում, ասում են՝ միեւնույն է իրականություն չի դառնալու:
Կարապետյանների ընտանիքում ամանորյա իրարանցումը  բացակայում է, նրանք նույնիսկ իրենց թույլ չեն տալիս հաշվարկել, թե տոների համար որքան գումար է անհրաժեշտ:
«Որ փող չունենք, չենք էլ հաշվում, որ ունենանք՝ կհաշվենք»,- ասում է Քրիստինեն:
Զրույցի ընթացքում երեխաները քիչ-քիչ թվարկում են, թե ինչ են ցանկանում տեսնել տոնական սեղանին:
«Զեյթուն, պամիդոր, վարունգ ու գարոխով սալատ եմ ուզում լինի»,- ասում է Էրիկը եւ նշում, թե՝ թվարկվածները չեն լինի:
Հ.Գ. Տեսանյութը դեռ մի քանի րոպե էր «Հայկական Ժամանակ»-ի ֆեյսբուքյան էջում, երբ խմբագրությունը զանգ ստացավ ՀՀ քաղաքացիներից մեկից, որը պատրաստվում էր այս ընտանիքին հեռուստացույց նիրել, հասցեն էր ճշտում: