Ըստ ՄԱԿ-ի չափանիշների ՀՀ բնակչությունը ծերացող է
Հայաստանի բնակչությունը ծերացող է: Այսպիսի արձանագրում է արել ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը իր՝  «Հայաստանի ժողովրդագրական ժողովածու, 2017» պարբերական զեկույցում, որը հրապարակվել է երեկ:
«Ժողովրդագրական իրավիճակի առկա հիմնախնդիրներից է բնակչության ժողովրդագրական ծերացումը, որի ընթացքը հանրապետությունում հետխորհրդային տարիներին մեծապես արագացել է: Բնակչության ծերացումը կամ ժողովրդագրական ծերացումը երկարատեւ ժողովրդագրական փոփոխությունների, բնակչության վերարտադրության, ծնելիության, մահացության եւ դրանց հարաբերակցություններում տեղ գտած տեղաշարժերի, ինչպես նաեւ մասամբ միգրացիայի հետեւանք է:
Ըստ ՄԱԿ-ի կողմից սահմանված ժողովրդագրական ծերացման սանդղակի, եթե երկրի բնակչության կառուցվածքում 65 եւ բարձր տարիքի բնակչության մասնաբաժինը կազմում է 7 տոկոսից ավելի, ապա տվյալ բնակչությունը համարվում է ծերացող: Այդ ցուցանիշը 2017թ. տարեսկզբի դրությամբ Հայաստանում կազմել է 11.2%»: Այլ կերպ ասած, մենք ավելի քան 4 տոկոսով գերազանցում ենք ծերացող բնակչության համար Միացյալ ազգերի կազմակերպության սահմանած շեմը: