Դավիթը՝ իրենց գործողությունների ետեւում փնտրվող ականջների մասին. հացադուլ՝ Օր 2-րդ
Երեւանի պետական համալսարանի լսարաններից մեկում շարունակում են հացադուլ անել «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամներից երկուսը՝ Դավիթ Պետրոսյանը եւ Յուրի Ավագյանը:
Դավթի հետ մեր հեռակա զրույցը ներկայացնում եք ստորեւ.
- Դավիթ, ինչպե՞ս եք ձեզ զգում: Ձեր ինքնազգացողությունն ինչպես է:
- Մենք մեզ նորմալ ենք զգում, շարունակում ենք հացադուլը: Առողջական խնդիր չունենք:
- Քիչ առաջ ԵՊՀ անվտագության աշխատակիցների հետ ինչ-որ խնդի՞ր էր առաջացել, ինչ հարց էիք լուծում:
- Չէ, խնդիր չկար: Մեր ընկերը մեզ համար բարձ բերեց, անվտանգության աշխատողի հետ քննարկում էինք դա փոխանցելու հարցը, քանի որ միջանցքը փակ է, լրագրողներին ներս չեն թողնում:
- Դասասենյակը, որտեղ հացադուլ եք անում, տա՞ք է, գիշերը չե՞ք մրսում:
- Մեզ հետ էլեկտրական տաքացուցիչ ունենք, միացնում ենք, նորմալ է:
- Պաշտպանության նախարարությունից, կրթության եւ գիտության նախարարությունից կամ որեւէ այլ տեղից ձեզ հետ կապ հաստատե՞լ են, ձեր պահանջների վերաբերյալ ինչ-որ արձագանք ստացե՞լ եք, որ կա՛մ ընդառաջ կգնան դրանց, կա՛մ չեն գնա:
- Չէ՛, բացարձակ արձագանք չենք ստացել:
- Իսկ սպասո՞ւմ եք, որ կլինի, թե՞ կարող  է՝ որոշվել է տեղի ունեցողն անուշադրության մատնել՝ հույս ունենալով, որ կհոգնեք ու կդադարեցնեք հացադուլն էլ, պայքարն էլ:
- Այս պահի դրությամբ այդպիսին է իրենց մարտավարությունը, եթե այս երկու օրվա ընթացքում արձագանք չի եղել: Տեսնենք՝ ինչպես կշարունակվի:
- Իսկ դուք հետագա անելիքները որոշե՞լ եք, թե՞ հընթացս կորոշվի ամեն ինչ:
- Սա մեր վերջնական քայլերից մեկն է: Եթե կարողանանք էլի ակտիվացնել, իհարկե կակտիվացնենք, բայց երկու ամիս է՝ շարժումը տեւում է, ուսանողներին, որոնք ե՛ւ աշխատում են, ե՛ւ սովորում, մոբիլիզացում իրականացնելու համար մի քիչ ուրիշ հանգամանքներ էլ են պետք: Մեզնից՝ նախաձեռնող խմբից, ինչ հասնում է, մենք անում ենք:
- Երեկ խոսվում էր, որ դասադուլը վերսկսելու հավանականություն նույնպես կա: Դրա հետ կապված որոշում արդեն ունե՞ք՝ կա՛մ անել, կա՛մ չանել:
- Հենց հնարավորություն լինի, մենք կսկսենք:
- Ինչն է խանգարում:
- Հենց հիմա քննությունների շրջան է: Ուսանողները միջանկյալ քննություններ են հանձնում: Հիմնական խնդիրը դա է:
- Դավիթ, Ձեր գործողությունների հետեւում հաճախ մարդիկ ականջներ են փնտրում: Նրանց ասելիք ունե՞ք:
- Դա ցավալի է, բայց փաստ: Շատ տարբեր հանգամանքներով է պայմանավորված՝ սկսած ամենապարզ իրողությունից, որ հասարակության մեջ միմյանց նկատմամբ վստահությոն չկա զուտ անձերի մակարդակով, վերջացրած նրանով, որ դա քաղաքականություն է, ու հնարավոր է այդպիսի անբարոյական բաներ տեղի ունենան:
«Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամների բողոքը կապված է «Զինապարտության մասին» նոր օրենքով ակադեմիական տարկետման իրավունքի սահմանափակման հետ: Նրանք վստահ են, որ երիտասարդներին գիտությունից կտրելով ու բանակ զորակոչելով գիտությունը մեծապես տուժելու է, իսկ բանակը չի շահելու: Նախաձեռնության անդամներն արդեն մեկ անգամ դասադուլ ու հացադուլ էին հայտարարել: Հետո նպատակահարմար գտան իշխանությունների հետ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Ի վերջո, այդ քննարկումներից հիասթափված եւ արդյունք չտեսնելով, նորից ընտրեցին հացադուլի ճանապարհը: