Սերժ Սարգսյանը մեսիջ է հղում վարչապետին, որ համաձայնի դառնալ փոխվարչապետ. Ստյոպա Սաֆարյան
Վարչապետի առաջիկա ընտրությունների, հնարավոր թեկնածուների ու Սերժ Սարգսյանի հետագա պաշտոնավարման մասին մեր հարցերին պատասխանեց Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը: Վերջինս կարծում է՝ միանշանակ, Սերժ Սարգսյանն է լինելու ՀՀ հաջորդ վարչապետը:
- Պարոն Սաֆարյան, վերջերս «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը դրական խոսեց ներկայիս վարչապետ Կարեն Կարապետյանի կառավարության եւ նրա անձի մասին՝ նշելով,  որ վերջինս իր համար ընդունելի եւ օգտակար անձնավորություն է: Ի՞նչ մեսիջ էր պարունակում այս խոսքը, արդյո՞ք դա նշանակում է, որ չի բացառվում՝ վարչապետի ընտրություններում Կարեն Կարապետյանը լինի ՀՀԿ-ի թեկնածուն:
- Ես կարծում եմ վարչապետի հարցը արդեն պարզ է: Կարծեք թե, վարչապետի տեղում ավելի շատ կարող է Սերժ Սարգսյանը լինել: Այլ բան է, որ Սերժ Սարգսյանը նման ուղերձներ հղում է Կարեն Կարապետյանին նրա համար, որ վերջինս համաձայնի դառնալ առաջին փոխվարչապետ:
- Gallup International Association-ի անցկացրած վերջին հարցումները ցույց տվեցին, որ Կարեն Կարապետյանի վարկանիշն ընկել է: Ի՞նչ հակասություն կա այդ հարցումների ու Սերժ Սարգսյանի վերոնշյալ հայտարարության միջեւ:
- Ոչ մի հակասություն չկա: Իրականում, ուղղակի, հարցումները ցույց են տալիս, որ Կարեն Կարապետյանը որպես վարչապետ, չի ձգում, իսկ այ, Սերժ Սարգսյանը կարծում է, որ որպես իր տեղակալ լավը կլինի:
- Պարոն Սաֆարյան, իսկ ի՞նչ են ցույց տալիս Ձեր վերլուծությունները, եթե ո՛չ վարչապետ, ապա կառավարությունում ի՞նչ ազդեցիկ պաշտոնում կլինի Սերժ Սարգսյանը, որտե՞ղ կցանկանա շարունակել իր «ծառայությունը», ինչպես ինքն է նշում հարցազրույցում:
- Բացի վարչապետից ուրիշ ոչ մի: Նախագահ չի դառնա, իսկ կառավարությունում այլ պաշտոն չի զբաղեցնի: Կարող է միայն մի պահ որոշել կարճաժամկետ մնալ կուսակցության նախագահ:
- Շատ է խոսվում նաեւ, որ կարող է դառնալ պաշտպանության նախարար: Ի՞նչ կասեք սրա մասին:
- Դա բացառվում է ուղղակի: Նա չի կարող մնալ եւ աշխատել որեւէ մեկի կամ Կարեն Կարապետյանի ենթակայության տակ: Նման բան ուղղակի բացառված է: Որեւէ նախարարի, թեկուզ եւ ուժային, բացառում եմ: Ես ճիշտ հակառակն եմ տեսնում, որ նա կնախընտրի լինել վարչապետ՝ իր վրա վերցնելով ռազմական եւ արտաքին քաղաքականության ուղիղ ղեկավարումը, ի դեմս այդ բլոկի նախարարների, իսկ տնտեսական բլոկը կթողնի, հավանաբար, Կարեն Կարապետյանին:
- Օրեր առաջ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում ունեցավ ՀՀԿ-ի՝ Անդրանիկ Մարգարյանի անվան քաղաքական դպրոցի ունկնդիրների հետ, որին Դուք եւս ներկա էիք: Ի՞նչ կասեք հանդիպման մասին, ի՞նչ նոր պարզաբանումներ եղան Ձեզ համար:
- Հանդիպումը եղել է բացառապես եւ առաջին հերթին դպրոց այցելած կամ հենց դպրոցի ունկնդիրների առջեւ հանդես եկած ամենատարբեր փորձագետների եւ դասախոսների հետ: Մենք ուղղակի կիսվել ենք այն տպավորություններով, որոնք ստացել ենք, եւ ըստ այդմ որոշակի առաջարկություններ ներկայացրել՝ ծրագիրն ավելի բարելավելու եւ ավելի շատ հմտություններ զարգացնելու համար: Եթե ուզում եք իմանալ որեւէ կոնկրետ առաջարկ՝ ավելի շատ ընդդիմադիր գործիչների հրավիրելու մասին առաջարկ է եղել, որպեսզի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդ ակտիվի համար սովորական լինի ընդդիմադիր խոսքը, տարաձայնությունը եւ նրանք ավելի հակված լինեն քաղաքականության մեջ կոնֆլիկտները լուծել բանավեճերի, համոզելու միջոցով: Սակայն ես ինձ թույլ չեմ տա բացել որեւէ այլ մանրամասն, որովհետեւ, որքան էլ հանդիպումն առանձնապես մեծագույն ստրատեգիական խնդիրների չի վերաբերել, համենայնդեպս հայտարարվել է, որ հանդիպումն առանց հղումների է, չլուսաբանման ենթակա, ուղղակի, որպեսզի բոլոր կողմերը կարողանան անկաշկանդ հայտնել իրենց դիտարկումները: