Գյումրեցիները հարձակման են ենթարկվել թափառող շների կողմից, շներին անխնա վերացրել են
Գյումրեցիները հարձակման են ենթարկվում քաղաքի բոլոր փողոցներում: Կյանքի եւ առողջության համար վտանգավոր պայմաններ են ստեղծվել՝ ոհմակներով թափառող շների պատճառով: Շները քաղաքի գրեթե բոլոր հատվածներում ոհմակներով թափառում եւ հարձակվում են անցորդների վրա: Ակտիվ են, հատկապես, գիշերային ժամերին: Գյումրու քաղաքապետարանը շներին վնասազերծում է՝ կրակելու միջոցով, սակայն, ինչպես կառույցից պնդում են, միայն այն դեպքում, եթե կա բողոք ու ահազանգ: Հնչած մեկ ահազանգի հետքով  «Հավերժ հիշատակ» ՓԲԸ որսորդը գնացել Էլմիրա Հովհաննիսյանի շներին սպանել է:
Շներին կրակել են կիսակառույց շինության առաջին հարկում, որտեղ ապրել եւ խնամվել են շները: Տունը Էլմիրայինը չէ, այնտեղ թափառաշրջիկներ են բնակվում: Նրանցից մեկին էլ Էլմիրան ամեն օր սնունդ ու օղի է տվել, որ շներին հետեւի: Կենդանիներին օրը երկու անգամ Էլմիրան կերակրել է: Տիկինը պնդում է, որ իր շներն անվտանգ են եղել, «Հավերժ հիշատակ»-ի պատասխանատուն էլ նշում է, որ տարածքի բնակիչներն են բողոքել, դրա համար էլ իրենք եկել, վնասազերծել են շներին: Բայց, թե որսորդը ինչպես եւ, հատկապես, ինչո՞ւ է կրակել շներին կիսակառույցի առաջին հարկում, պատասխանատուն չգիտի:
«Այ, ես կուրսի չեմ, չեմ կարող ասեմ, բացել են, կրակել են, եթե մեր ընկերուհին կերակրում է շներին, թող բարի էղնի, էդ շներին պահե իրա տարածքում, կերակրե, էդ ժամանակ ոչ մեկը որպես թափառող շուն չի դիտե, չի վնասազերծե, 20 հատ շուն ունեք, վզկապ կապեք գոնե»,- ասում է «Հավերժ հիշատակ» ընկերության աշխատակից Մուշեղ Գրիգորյանը:
Գյումրու քաղաքապետարանի Բնակկոմունալ եւ շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի պետի փոխանցմամբ, ամեն ինչ օրենքի սահմաններում է արվել:
«Բողոքը ստացվել է, վնասազերծել ենք, իսկ փակ տարածքում է արվել, քանի որ դա անվտանգ է եղել շրջապատի համար»,- ասում է Կնյազ Մանասյանը: Վնասազերծման համար Գյումրու քաղաքապետարանը միայն մեկ միջոց ունի՝ կրակել: Ստերլիզացիայի կամ վնասազերծման այլ տարբերակների համար գումար չկա: Շները շատ են եւ ամեն քայլափոխի, ըստ նրանց, կծում են մարդկանց:
Անահիտ Պետրոսյանին շունը կծել է՝ երեխային դպրոց տանելու ճանապարհին: Մեկի ձեռքը բռնած, մյուսը գրկին ենթարկվել է թափառող շների հարձակմանը:
Տարածքի բնակիչները տեղյակ են պահել Գյումրու քաղաքապետարանի պատասխանատուին, խնդրել են, որ վնասազերծեն ինչ տարբերակով ուզում են: Այդ աշխատանքների համար Գյումրու բյուջեից տարեկան 3.5-ից 4 մլն դրամ է հատկացվում, որսորդը մեկ շան դիմաց 1000 դրամ է ստանում: Վնասազերծման այս տարբերակը, սակայն հարցի լուծում չէ:
Անդրադառնալով համացանցում տեղադրված տեսանյութին, որում երեւում է, թե ինչպես է որսորդը զենքով քայլում փողոցում եւ անցորդների ներկայությամբ քարշ տալիս սպանված շանը, քաղաքապետարանի պատասխանատուն նշում է, որ հանձնարարել են ուսումնասիրություն կատարել, պարզելու համար վնասազերծման ժամը: Եթե այն 8 անց 30-ից հետո է եղել, բնականաբար՝ իրենք կդատապարտեն երեւույթն ու պատասխնատվության կենթարկեն մեղավորին: