ԱԱԾ-ն խեղաթյուրում է, ես խումբ չունեմ. ԱԱԾ-ի կողմից հետախուզվողը ԱՄՆ-ում հարցաքննվել է
«Հայկական ժամանակ»-ին հաջողվեց կապ հաստատել ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հետախուզվող ԱՄՆ քաղաքացի Ռ.Ք-ի հետ: Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք նշված անձը Ռոբերտ Քուրքյանն է, որը բնակվում է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում:
Տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց հենց ինքը: Նրա հետ զրույցը ներկայացնում ենք ստորեւ.
- Պարոն Քուրքյան, Martin Avagyan կեղծ անունով ֆեյսբուքյան էջը ձե՞զ է պատկանում:
- Այդ հարցի պատասխանն այսպես. իսկ քանի՞ կեղծ էջեր ունի ԱԱԾ-ն եւ ոստիկանությունը, մինչեւ հիմա հարց տվել ե՞ք իրենց։
- ԱԱԾ-ն ձեզ մեղադրում է ՀՀ տարածքում ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ: Ի՞նչ կասեք սրա մասին, արդյո՞ք փորձել եք հանցավոր խումբ հավաքագրել ՀՀ տարածքում, կամ դրանից դուրս:
- Ես ոչ մի խումբ էլ չեմ ունեցել եւ չունեմ, ես ունեցել եմ միտք, որը դուր է եկել ժողովրդին, եւ սարսափի է մատնել իշխանություններին։ Ես արտահայտել եմ միտք, որը հանգամանքներից ելնելով դուր է եկել աշխարհասփյուռ հայությանը, եւ այդ տեսակետից, եթե նայեք, կարելի է ասել, որ համախոհներ ունեմ: Ինչպես միշտ ԱԱԾ-ն խեղաթյուրում է։ Ազգային անվտանգություն չկա, կա Սերժ Սարգսյանի եւ Հանրապետական կուսակցության անվտանգությունն ապահովող Ծառայություն։
- Այդ դեպքում, ըստ ձեզ, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում ԱԱԾ-ն:
- Լռեցնել ժողովրդին, պատժելով հայրենասեր եւ հայրենիքին նվիրված մարդկանց։
- ԱԱԾ-ն ձեր նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել, հիմա դուք թաքնված ե՞ք:
- Ոչ, ես հիմա ձեզ հետ զրուցում եմ, թաքնված մարդու տպավորությո՞ւն եմ թողնում:
- Նախկինում ՀՀ ԱԱԾ-ի հետ խնդիրներ ունեցե՞լ եք, նկատի ունեմ կրկին նրանց ուշադրության կենտրոնում հայտնվել ե՞ք:
- Ոչ, հիմա էլ չունեմ, իրենք ինձ հետ խնդիր ունեն։
- Ի՞նչ խնդիր ունեն:
- Նրանք ասում են ծեծել, մարդկանց խոշտանգելն իրենց մենաշնորհն է, իսկ ես ասում եմ՝ ոչ:
- Պարոն Քուրքյան, հիմա ի՞նչ եք պատրաստվում անել:
- Ես ոչ մի բանի էլ չեմ պատրաստվում։ Ես չեմ ընդունում ներկայացված մեղադրանքները եւ այն դիտարկում եմ խոսքի ազատության եւ ժողովրդին վախեցնելու, ստրկացնելու կոնտեքստում:
- Պարոն Քուրքյան, մի քանի ֆեսյբուքյան էջեր ունեք, երկուսը ձեր անունով, մեկը Մարտին Ավագյան կեղծանունով: Ո՞րն է պատճառը:
- Դա ի՞նչ կարեւորություն է իրենից ներկայացնում:
- ԱՄՆ իրավապահները եկե՞լ են ձեր բնակարան, կապ հաստատե՞լ են ձեզ հետ:
- Այո, եկել են, հարցաքննել են և ես մանրամասն բացատրել եմ, որ ինչ գաղութացված եւ տոտալ դիկտատուրայի պայմաններում է ապրում այսօր Հայաստանի ժողովուրդը։
- Այդքա՞նը: Հետո թողել գնացե՞լ են:
- Առայժմ այո, այստեղ, բարեբախտաբար, մարդկանց սուտ եւ անհիմն գործերով չեն դատում կամ ձերբակալում։
Քուրքյանը այլ հարցերի չպատասխանեց: Նրա հետ կարողացել ենք կապ հաստատել Ֆեսյբուք սոցիալական ցանցի միջոցով:
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն հաղրոդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների եւ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ազգությամբ հայ, ԱՄՆ քաղաքացի Ռ.Ք.-ն 2017 թվականի սեպտեմբերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրանցել է «Martin Avagyan» օգտատիրոջ կեղծ տվյալներով անհատական էջը, որի միջոցով հրապարակել է նյութեր` «Մարտիկներ հանուն արդարության» անվանմամբ խմբավորում ձեւավորելու, խմբավորման գործունեության մարտավարության, դրա անդամների կարգապահության, անվտանգության եւ գաղտնապահության կանոնների մասին: