Նոր տարին գիտակցաբար կանցկացնենք. գործադիրը հաստատեց՝ 2019 թ-ի հունվարի 3-ից աշխատանքի
ՀՀ Կառավարությունն դեկտեմբերի 14-ի նիստում հաստատեց «ՀՀ Տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը, որով նախատեսվում է կրճատել նախածննդյան տոները:
Հաջորդ տարվանից ուժի մեջ մտնող փոփոխություններով հունվարի 3-ը, 4-ը եւ 5-ը աշխատանքային օրեր են լինելու:
Տվյալ օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է, 2001 թվականի հունիսի 24-ի ՀՕ-200 օրենքի 1-ին հոդվածից հանել «հունվարի 3-ին, 4-ին եւ 5-ին (նախածննդյան տոներ)» բառերը, ինչը նշանակում է, որ ամանորից հետո հունվարի 3-ից սկսած աշխատանքային օրեր են: Կառավարությունում օրինագիծը հավանություն ստանալուց հետո սահմանված կարգով կներկայացվի ԱԺ: Նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունիսի 1-ից:
Հիշեցնենք, որ իր այս մտադրության մասին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել էր դեռ անցած Ամանորից առաջ` 2016թ-ի դեկտեմբերին, լրագրողների հետ տարեվերջյան հանդիպման ժամանակ։
Գործադիր մարմնում հիմնավորում են, որ նախածննդյան տոները ոչ աշխատանքային հանդիսանալը նպատակահարմար չէ նաեւ սոցիալ-տնտեսական տեսանկյունից։
«Հայաստանի Հանրաապետությունում համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 158-159-րդ հոդվածների, ամենամյա նվազագույն արձակուրդի տեւողությունը 28 օրացույցային օր է` այդ ընթացքում պահպանվում է աշխատատեղը եւ վճարվում միջին աշխատավարձը: Սրան գումարենք 15 ոչ աշխատանքային օր` ազգային տոներ եւ հիշատակի օրեր, ստացվում է նվազագույնը 43 վճարվող հանգստյան օր տարեկան»,-ասված է հիմնավորման մեջ:
Կառավաության այսօրվա նիստին նախագծի քննարկման ժամանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հարցրեց՝ կառավարության անդամներն առարկություն ունե՞ն: «Առարկություն չկա՞, շատ լավ»,- ասաց Կարապետյանն ու ծիծաղեց: Հետո նա կառավարության անդամներին հորդորեց. «Բայց այս Նոր տարին շատ ավելի գիտակցաբար կանցկացնենք էլի՝ հասկանալով, որ հաջորդ Նոր տարին ավելի կարճ ա լինելու»:
Առաջիկայում, ըստ սահմանված ընթացակարգի, օրենքը կուղարկվի ԱԺ։ Իսկ խորհրդարանի հավանությանն արժանանալուց հետո ուժի մեջ կմտնի 2018թ-ի հունիսի 1-ից, եւ հաջորդ Ամանորը կտեւի ընդամենը 3 օր։
Կառավարությունն ուսումնասիրել է այլ երկրների փորձը: Այսպես, աշխարհի ամենազարգացած երկրներից մեկում` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, աշխատողներն ընդհանրապես չունեն վճարվող արձակուրդ, եթե չհաշվենք ընդհանուր առմամբ մոտ 10 օր ոչ աշխատանքային ազգային տոները:
Բրազիլիայում շարքային աշխատողները տարեկան ստանում են 30 օր վճարվող արձակուրդ` գումարած 11 ոչ աշխատանքային ազգային տոները. ստացվում է` տարեկան 41 օր վճարվող արձակուրդ: Մեծ Բրիտանիայում ազգային տոներն կարող են ներառվել ընդհանուր վճարվող արձակուրդի օրերի մեջ: Լեհաստանում վճարվող արձակուրդի օրերի ընդհանուր թիվը հասնում է 26-ի, Ավստրիայում, Դանիայում, Ֆինլանդիայում, Ֆրանսիայում, Հունաստանում, Լյուքսեմբուրգում եւ Շվեդիայում դրանք 25-ն են: Ավստրիացիները նաեւ ունեն 13 տոնական օր, այնպես որ արձակուրդի ընդհանուր ժամկետը կազմում է 38 օր:
Հնդկաստանում `12 օր (գումարած 28 տոնական օր), Չինաստանում` 10 օր (տոների հետ`21), Թաիլանդում` 6 օր (ընդհանուր` 22) եւ Ֆիլիպիններում` 5 օր (տոների հետ միասին` 20)։
«Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ աշխատանքային օրենսդրությամբ ՀՀ քաղաքացուն տրամադրվող վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թիվը արդեն իսկ գերազանցում է շատ զարգացած եւ առավելեւս զագրացող երկրներում առկա վճարվող ոչ աշխատանքային օրերի թիվը»,-ասված է օրինագծում:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունումը կնպաստի հայկական տոնացույցում միայն ավանդական հայկական տոների առկայությանը եւ պետական մակարդակով նշելուն եւ կապահովի պետության սոցիալ-տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերի նորմալ կենսագործունեությունը։
Նշենք, որ այս օրենսդրական նախաձեռնության ընդդիմախոսները նշում են, որ մինչեւ տոնական արձակուրդային օրերը կրճատելը անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հատկապես մասնավոր ոլորտում մարդկանց աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին: «Օրը շուրջ 14 ժամ աշխատող մարդկանց աշխատավարձերը շատ ցածր են, տարվա մեջ հազիվ մեկ կամ երկու շաբաթ արձակուրդ ունեն, որի տոնական օրերը շատերի համար հանգստանալու հնարավորություն է», - նշում են ընդդիմախոսները: