Կենսաթոշակ եւ նպաստ ստանալու համար նույնականացման քարտը պարտադիր չէ. դա չի էլ նախատեսվում
Այս պահին որեւէ որոշում չկա՝ կենսաթոշակ եւ ընտանեկան նպաստ վճարելու համար նույնականացման քարտը պարտադիր պայման դառնալու վերաբերյալ: Հետագայում այն պարտադիր դարձնելու ուղղությամբ նույնպես չեն ընթանում համապատասխան քննարկումներ:
Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Հանրության շրջանում լուրեր են պտտվում, որ շուտով առանց նույնականացման քարտի հնարավոր չի լինելու նպաստ եւ կենսաթոշակ ստանալ: ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ ՄՆացական Բիչախչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում այդ առնչությամբ գրել էր.
«Վերջին ժամանակներս շատ են դիմում քաղաքացիներ այն հարցով, թե արդյոք նույնականացման քարտ չունենալը կարող է առիթ հանդիսանալ կենսաթոշակ կամ սոցիալական նպաստ չստանալու համար: ՏԵՂԵԿԱՑՆՈՒՄ ԵՄ, որ անհանգստանալու կարիք չկա, այս պահի դրությամբ վերը նշված վճարները ստանալու համար նույնականացման քարտ ունենալու պարտադիր պահանջ սահմանված չէ»:
Քանի որ Բիչախչյանի խոսքը վերաբերում էր «այս պահի դրությամբ» նման պահանաջ չլինելուն, կարող էր տպավորություն ստեղծվել, որ գուցե դա նախատեսվում է հետագայի համար: Սոցհարցերի նախարարությունից, փաստորեն, պատասխանեցին, որ այդպիսի քննարկումներ չեն ընթանում: