ՄԻԵԴ-ը նոր հակահայ վճիռ է կայացրել. 1915-ը ժխտող Փերինչեքի գործն իսկապես նախադեպ դարձավ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նոր հակահայ վճիռ է հրապարակել: «Մերջանը եւ մյուսներն ընդդեմ Շվեյցարիայի» (MERCAN AND OTHERS v. SWITZERLAND) գործով ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի՝ ազատ արտահայտման իրավունքի խախտում, Շվեյցարիան չի պաշտպանել 3 թուրքի` Ալի Մերջանի, Հասսան Քեմալի եւ Էթեմ Կայալիի ազատ խոսքի իրավունքը, որոնց 2010-ին Շվեյցարիայի ֆեդերալ դատարանը դատապարտել էր Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար:
Հիմա ՄԻԵԴ-ն արդարացել է նրանց` պաշտպանելով խոսքի ազատության իրավունքը: Ճիշտ այնպես, ինչպես հայտնի թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի դեպքում` «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» աղմկահարույց գործով: ՄԻԵԴ-ի նոր որոշման համար հենց Փերինչեքի գործով որոշումն է նախադեպ եղել:
«Մերջանն ու այլոք ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով հայցվորներից (Ալի Մերջանին, Հասսան Քեմալին եւ Էթեմ Կայալին) մեկը 2007-ին Շվեյցարիայի Վինտերտուր քաղաքում կայացած Քեմալիստների ասոցիացիայի մամուլի ասուլիսի ժամանակ խոսել է հայերի տարհանումների մասին` փոխարինելով հենց Դողու Փերինչեքին որպես բանախոս, քանի որ նրան թույլ չէին տվել Շվեյցարիա մտնել: Մյուս երկուսն այդ ասուլիսի կազմակերպիչներն են եղել:
Վինտերտուր շրջանի դատարանը 3 թուրքին 2008-ին դատապարտել էր ու պարտավորեցրել տուգանք վճարել 4500 եւ 3600 շվեյցարական ֆրանկի չափով՝ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացրած օրենքի շրջանակում: 2010-ին Շվեյցարիայի գերագույն դատարանն այս վճիռն ուժի մեջ էր թողել:
Ցեղասպանությունը ժխտող թուրքերին արդարացնելուց բացի, ՄԻԵԴ-ը Շվեյցարիային պարտավորեցրել է նրանց փոխհատուցում տալ 4 988 եվրո, նաեւ հարկերը, ու 25 156 եվրո, նաեւ հարկերը, որպես ծախսեր: