Ինչու է կառավարությունը բանակից ազատում 7 ֆուտբոլիստի. պարզաբանում
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների մի քանի ֆուտբոլիստներ տարկետում են ստանալու պարտադիր զինվորական ծառայությունից, քանի որ արտերկրից են եկել ու միացել ՀՀ ընտրանիներին: Այս մասին armtimes.com-ին հայտնեցին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայից: Նրանց ՀՀ հավաքականներում հանդես գալու համար ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել եւ ավտոմատ կերպով տարկետում է տրվել:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 30-ի նիստի օրակարգում կլինի Վարդան Գրիգորի Պողոսյանի, Մարտին Արմենակի Գեւորկյանի, Սերոբ Դավիթի Գրիգորյանի, Արտյոմ Վրույրի Սիմոնյանի, Դավիթ Մհերի Մարտիրոսյանի, Միխաիլ Լեւոնի Մարտիրոսյանի, Իվան Ռոմանի Մամախանովի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման ժամկետը երկարաձգելու հարցը:
Այս տեղեկությունն առաջացրել էր այն ուսանողների դժգոհությունը, որոնք պայքարում էին պարտադիր զինվորական ծառայության տարկետման ձեւը փոփոխելու օրենքի նախագծի դեմ: Այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, Սերժ Սարգսյանն այդ նախագիծը ստորագրել է:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քաղաքացի ֆուտբոլիստներին, ապա ՀՖՖ-ից նշեցին, որ նրանց զինվորական ծառայության հետ կապված հարցը դեռ քննարկման փուլում է: