Բուժվելու համար` միայն Հայաստան. «Միր 24»-ի տեսանյութը Հայաստանում բժշկական տուրիզմի մասին
«Միր 24»-ը տեսանյութ է պատրաստել Հայաստանում բժշկական տուրիզմի պոտենցիալի մասին: Հեռուստատեսության կայքում տեսանյութին կից հրապարակված է տեքստ, որում նշված է` բուժվելու համար` Հայաստան:
Հայաստանում բժշկական ծառայությունների ցածր գները գնալով ավելի գրավիչ են դարձնում երկիրն օտարերկրացիների համար: Զբոսաշրջիկների 10-րդ մասը Հայաստան է գալիս առողջապահական նպատակներով, որտեղ բուժօգնության մակարդակը չի զիջում միջազգային չափանիշներին:
Արուսյակ Գյոդակյանն առաջին անգամ է Հայաստանում: Որոշել է ոչ միայն տեսնել երկիրը, այլեւ այցելել ատամնաբույժի: «Այստեղ ամեն ինչ շատ որակյալ են անում եւ մատչելի գնով»,- ասել է նա: Աղջկան Հայաստանում օգնելու են ճիշտ դիրքում ֆիքսել ծնոտը, որպեսզի ատամի բրեկետների կամ իմպլանտների տեղադրման ժամանակ ատամնաշարը չխախտվի:
«Մեր այցելուների 40%-ն արտերկրից է: Առավել հաճախ գալիս են Վրաստանից, երկրորդ տեղում Ռուսաստսանի եւ Չինաստանի քաղաքացիներն են»,- նշում է բժիշկ-օրթոպեդ Հայկուշ Ալեքսանյանը:
Տարածվում է նաեւ հայ պլաստիկ վիրաբույժների համբավը: Մեկ գոհ հաճախորդը հաջորդ տարի ուղարկում է բարեկամին կամ ծանոթին: Բավականին մեծ դերակատարում ունեն այդ հարցում նաեւ սոցցանցերը:
Բուժման նպատակով զբոսաշրջիկների հիմնական հոսքը գրանցվում է ամռանն ու գարնանը: Հայաստանի կլինիկաներից շատերը սկսել են հատուկ տուրեր կազմակերպել: Այդպիսի տուրերը ներառում են ավիատոմսը, կացությունն ու բուժծառայությունները: Այժմ նրանք մտադիր են նաեւ էքսկուրսիաներ ընդգրկել փաթեթում:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը նախագիծ է մշակում, որն օգնելու է զարգացնել բժշկական զբոսաշրջությունը երկրում: