Ի՞նչ տեսք կունենա Երեւանում կառուցվելիք «Նոյ» գյուղական թաղամասը. նախագծերի լուսանկարները
Երեւանում կառուցվելիք «Նոյ» անունը կրող գյուղական թաղամասի 4 էսքիզային տարբերակ կա: «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի դարձավ, որ թաղամասի տեսքի, ենթակառուցվածքների վերաբերյալ առաջարկված տարբերակներն այժմ դրվել են հանրային քննարկման: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը աշխարհի 4 առաջատար ընկերությունից ստացել է «Նոյ» ազգագրական թաղամասի ճարտարապետական եւ բիզնես պլանավորման նախագծերը, որոնք ներկայացվում են մասնագետներին եւ հանրությանը։
Հիմնադրամը ներկայացրել է նախագծերի ամփոփ տեղեկագրերը, որտեղ նշված է, որ «Նոյ» ազգագրական թաղամասի ներդրումային ծրագիրն ինքնատիպ նախագիծ է՝ կոչված զարգացնելու 10-15 հեկտար զբաղեցնող տարածք, որը գտնվում է «Դալմա գարդեն մոլի» հարակից տարածքում ՝ Երեւանի աշխարհագրական կենտրոնում։ Ծրագրի տեսլականն է ստեղծել ցածր եւ միջին բարձրության շինություններ, որոնք կմիավորեն Հայաստանի մարզերի եւ քաղաքների ճարտարապետական ոճերը։ Նախատեսվում է, որ թաղամասում համալիր կներկայացվեն ոչ միայն Հայաստանի ճարտարապետական ավանդույթները, այլ նաեւ տարբեր մարզերի մշակույթը, խոհանոցը, արհեստների տեսակները, որոնք թաղամասը կդարձնեն յուրահատուկ զբոսաշրջային կենտրոն։
Ստորեւ ներկայացնում ենք այդ նախագծերի էսքիզները առանձի-առանձին:
Դեռեւս այս տարվա հունիս ամսին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղեկցությամբ այցելել էր «Դալմա Մոլ»-ի հարեւանությամբ գտնվող տարածք, որտեղ նախատեսվում է իրականացնել «Նոյ. Հայկական Գյուղ» ազգագրական թաղամասի կառուցապատման ներդրումային ծրագիրը: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են ծրագրի մանրամասները, որով նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային եւ գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձեւավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաեւ նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնագործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում) ներկայացնող ցուցասրահներով:
Ծրագրին նախորդել են ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի ու Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից կատարված ուսումնասիրությունները՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերին (Գորիս, Դիլիջան, Աշտարակ եւ այլն)  բնորոշ «Հայկական տան» տիպերի վերաբերյալ: Ազգագրական թաղամասի նախագծային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները սկսված են: Ներկայումս կառուցապատման ներդրումային ֆոնդը գտնվում է  ձեւավորման փուլում, որին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել հողամասերի սեփականատերերը եւ Երեւանի քաղաքապետարանը: