«Պատվերը կատարվեց». Սամվել Բաբայանը դատապարտվեց 6 տարվա ազատազրկման
Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ քիչ առաջ հրապարակվեց ԼՂՀ ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանի եւ մյուսների գործով դատավճիռը:
Այսպիսով՝ Սամվել Բաբայանը մեղավոր ճանաչվեց իր առաջադրված մեղադրանքներում՝ դատապարտվելով 6 տարվա ազատազրկման: Նրա մարտական ընկերը՝ Սանասար Գաբրիելյանը, նույնպես մեղավոր ճանաչվեց՝ դատապարտվելով 3 տարվա ազատազրկման: «Ես գիտեի»,- արձագանքեց Գաբրիելյանը:
Մեղավոր ճանաչվեց եւ 2 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց Արմեն Պողոսյանը:
Կարեն Քոչարյանը 2.5 տարվա ազատազրկման նրա եղբայրը՝ Անդրանիկ Քոչարյանը, Ժորա Զաքարյանը Դավիթ Հարությունյանը 2 տարվա ազատազրկման: Սակայն նրանց պատիժը պայմանականորեն չկիրառվեց նրանց նկատմամբ սահմանվեց 2 տարվա փորձաշրջան:
Դատավճռի հրապարակումից հետո Սամվել Բաբայանը պատասխանելով լրագրողների հարցին ասաց. «Պատվերը կատարվեց»:
Հիշեցնենք, որ մեղադրող դատախազ Արամ Արամյանն իր ճառում միջնորդել էր Սամվել Բաբայանին դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման:
Բաբայանը, ըստ մեղադրանքի, դրդել է մի խումբ անձանց՝ նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով ռազմամթերք հանդիսացող «Իգլա» տեսակի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիր ձեռք բերելուն, փոխադրելուն, պահելուն, ինչպես նաև՝ փոխարկման արդյունքում ձեռք է բերել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք: