Դեզի մեջ մի ասեղ. Քոչարյան «բարերարի» 924 հազար դրամը 12.5 միլիոն դոլարում
Երեկ անդրադարձել էինք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կազմակերպած 2017 թվականի հեռուստամարաթոնին եւ նշել այն  նախկին ու ներկա պաշտոնյաներին, ում անունները չէին հրապարակվել հանգանակություններ կատարողների ցանկում: Մասնավորապես, ըստ հիմնադրամի հրապարակած ցանկի, բացակայում են Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հովիկ Աբրահամյանի անունները:
«ՀԺ»-ի հրապարակումից հետո, Քոչարյանի գրասենյակից կայքերից մեկին պարզաբանում էին տվել նշելով, որ 2-րդ նախագահը 2008 թվականից սկսած իր նոյեմբեր ամսվա թոշակը՝ մոտ 924 հազար դրամ, որը ստանում է իբրեւ աշխատավարձ՝ նվիրաբերում է հիմնադրամին:  Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն իր խոսքում նշել էր, թե անունը հրապարակելը երկրորդական է, կարեւորը՝ պաշտոնաթող նախագահի նվիրատվույթյունն է:
Ինչ խոսք, Սողոմոնյանի բառախաղը հուզումնալից է, երփներանգ գույներով նկարագում է պաշտոն չունեցող Ռոբերտ Քոչարյանի «հայրենասիրությունը», «նվիրումը» դեպի Արցախը եւ այլն:
Այստեղ թեեւ հետաքրքիր է Քոչարյանի կատարած հանգանակության չափը, որը նույնիսկ մեկ միլիոն դրամին չի հասնում: Սրան զուգահեռ ոչ միայն հայկական, այլեւ ռուսական մամուլը արդեն տարիներ շարունակ պարբերաբար անդրադառնում է Քոչարյանի անծայրածիր ունեցվածքին: Մասնավորապես, 2014 թվականին ռուսական versia.ru-ն գրել էր, որ Քոչարյանին ու նրա ընտանիքին են պատկանում մի շարք ընկերություններ կամ դրանց բաժնեմասերի զգալի մասը:
Մասնավորապես՝ Արցախբանկ, ՄԱՊ ընկերություն  (50%), «Յունիբանկ» (համասեփականատեր), ABB բանկ (համասեփականատեր), Renko Construction, Արդշինինվեստբանկ (50 տոկոսից բարձր), Կոնվերս Բանկ (տարբեր տվյալներով 30-50 տոկոս), «Կապուտակ Սևան» համալիր  (100 տոկոս), «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, Մեծ առևտրի կենտրոն՝ Մոսկվայում, Խաղատուն՝ Մոսկվայում, «Ղ-տելեկոմ» (Չի նշվում, թե որքան փայաբաժին ունեն Քոչարյաններն այս ընկերությունում): «Կոնվերս բանկ» (մեծ տղայի` Սեդրակ Քոչարյանի անունով), Հայաստանում «TOYOTA» ընկերության ներկայացուցչություն: Ըստ կայքի նշյալ ընկերությունները, բաժնեմասերը Քոչարյանին ու որդիներինն են: Նրանց է պատկանում նաեւ «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը: Իսկ ընդհանրապես բազմիսց հրապարկվել է, որ Քոչարյան 4 միլիարդ դոլարի ունեցվածք ունի:
Բնական է, որ այսքան կարողության տեր ընտանիքը պետք է, որ 924 հազար դրամի նվիրատվությունը գաղտնի պահեր: 2017-ին հանգանակվեց 12.5 մլն դոլար: Քոչարյանի 924 հազարն այս գումարի մեջ նման է դեզում կորած ասեղի:
Նշենք նաեւ, որ Քոչարյանների «Տոյոտան» եւ ապահովագրական ընկերությունը սպասարկում են գրեթե ողջ պետական ապարատը: