ՆԱՏՕ-ն անհանգստացած է ԼՂ հակամարտությունով եւ կոչ է անում զերծ մնալ էսկալացիայից
ՆԱՏՕ-ն անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունով եւ կոչ է անում զերծ մնալ էսկալացիայից: Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը:
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, նրա խոսքով, չկարգավորված հակամարտությունը Ղարաբաղում անհանգսության տեղիք է տալիս: «Ակնհայտ է, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, եւ ՆԱՏՕ-ն այստեղ ուղղակի դերակատարում չունի»,- ասել է նա լրագրողներին:
Սթոլթենբերգը նշել է, որ ալյանսն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին եւ ուրախ է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ բանակցությունների վերականգնմանը: «Մենք հորդորում ենք ձեզ շարունակել գնալ բանակցությունների միջոցով լուծում գտնելու ճանապարհով եւ զերծ մնալ նոր էսկալացիայից»,- հավելել է նա: