Դիվանագիտական ապտակ. Սերգեյ Մինասյանը նշանակվել է Ռումինիայում ՀՀ դեսպան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի նշանակել է Ռումինիայում ՀՀ դեսպան:
"Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 8-րդ կետով` ո ր ո շ ու մ ե մ. Սերգեյ ՄԻՆԱՍՅԱՆԻՆ նշանակել Ռումինիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Բուխարեստ)", - ասված է Սերժ Սարգսյանի հրամանագրում:
Սերգեյ Մինասյանն իր Facebook-ի էջում ասյպես է արձագանքել նոր նշանակմանը.
"Ուրախ եմ, որ տարիներ ի վեր զբաղվելով միջազգային հարաբերությունների, մասնավորապես, եվրոպական և եվրոատլանտյան քաղաքականության ուսումնասիրությունների հարցերով ներկայացնելու եմ Հայաստանը մի երկրում, որը հանդիսանում է աշխարհագրորեն ամենամոտ ԵՄ, ինչպես նաև Սևծովյան տարածաշրջանում ՆԱՏՕ անդամ ամենաակտիվ երկրներից մեկը։
Մեր երկրի հետ պատմական դարավոր սերտ և ջերմ կապերի հետ մեկտեղ Ռումինիան նաև առաջին երկիրն է, որի հետ Հայաստանը դեռ 1991թ․ դեկտեմբերի 17-ին հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ։ Պատահական չէ նաև, որ Հայաստանը Ռումինիայում ի սկզբանե ներկայացրել են ամենափորձառու և արհեստավարժ դիվանագետները, ինչը շատ պարտավորեցնող է և ավելի մեծ պատասխանատվություն է պահանջում:
Զգացված եմ և շնորհակալ բոլորիդ ջերմ խոսքերի և անկեղծ բարեմաղթանքների համար", - գրել է նա։
Սերգեյ Մինասյանի թեկնածությունը, հիշեցնենք, Երեւանի կողմից ներկայացված էր Վրաստանում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում, սակայն վրացական կողմը չհաստատեց ագրեմանը: Դրանից կարճ ժամանակ անց Մինասյանի նշանակումը ԵՄ անդամ երկրում, ինչ-որ իմաստով նաեւ դիվանագիտական ապտակ է Վրաստանին: