Նոր օրենքը հետադարձ ուժ չի ունենա և տարկետման իրավունք ստացած ուսանողները դրանից չեն զրկվի
Չնայած ուսանողների բողոքի ալիքին, դասադուլներին ու հացադուլին՝ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրինագիծն Ազգային ժողովում երեկ ընդունվեց:
Դա նշանակում է, որ նոր օրենքը նախագահի հրամանագրով վավերացվելուց եւ ուժի մեջ մտնելուց հետո ուսումնառության նպատակով պարտադիր զինծառայությունից տարկետման իրավունք կստանան միայն այն դիմորդները կամ ուսանողները, որոնք պայմանագիր կկնքեն պաշտպանության նախարարության հետ եւ կպարտավորվեն ընդգրկվել «Պատիվ ունեմ» ծրագրում: Այսինքն՝ բակալավրիական կրթություն ստանալուց հետո կմեկնեն առաջնագիծ՝ որպես սպա եւ կծառայեն ոչ թե երկու, այլ երեք տարի ժամկետով՝ ստանալով նաեւ աշխատավարձ:
Սակայն, լուրեր են տարածվել, թե նոր օրենքը հետադարձ ուժ է ունենալու, եւ ոչ միայն բուհ ընդունվողները նախկին կարգով այլեւս տարկետում չեն ստանա, այլեւ այդ իրավունքից կզրկվեն ու բանակ կզորակոչվեն արդեն կրթական այս կամ այն համակարգ ընդունված եւ տարկետում ստացած ուսանողները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը մեր հարցմանն ի պատասխան հերքեց այդ տեղեկությունը:
Նրա փոխանցմամբ, այն ուսանողները, որոնք արդեն ընդունվել են բակալավրիական կրթական համակարգում սովորելու եւ ունեն տարկետման իրավունք, չեն զրկվի դրանից: Բայց արդեն մագիստրատուրայում նրանց տարկետում չի տրամադրվի եւ արական սեռի ներկայացուցիչները կզորակոչվեն բանակ:
Տարկետում չեն ստանա նաեւ այժմ մագիստրատուրայում սովորող ուսանողները, եթե նրանք որոշեն կրթությունը շարունակել ասպիրանտական համակարգում: Ասել է թե՝ մագիստրատուրան ավարտելուց հետո տղաները կմեկնեն զինծառայության:
Իսկ ինչ վերաբերում է արդեն ասպիրանտուրա ընդունված արական սեռի ուսանողներին, նրանք նույնպես բանակ կգնան, եթե թեկնածուական ատենախոսություն չպաշտպանեն:
Օրինագծին դեմ արտահայտվող եւ յոթ օր շարունակ դասադուլ հայտարարած ուսանողները, իրենց դժգոհությունները հիմնավորելիս, նաեւ ընդգծում էին այն հանգամանքը, որ բակալավրիատ ընդունվելիս իրենք պլանավորել էին, որ տարկետման իրավունք կստանան նաեւ մագիտրատուրայում, հետո ասպիրանտուրայում, ինչի հնարավորություն, փաստորեն, նոր օրենքը չի թողնում: Այդքանով այն նրանց համար հետադարձ ուժ է ստանում:
Հ.Գ. Նոր օրենքի ընդունումից հետո բողոքի ցույցեր անցկացնող ուսանողներին Ազգային ժողովի ղեկավարությունը հրավիրել է կլոր սեղան-քննարկման, որը նախատեսվում է նոյեմբերի 22-ին: Նրանց խոստացել են, որ եթե կարողանան հիմնավորել, որ տարկետման իրավունքի վերոնշյալ կարգով սահմանափակումը սխալ է, օրենքը փոփոխությունների կենթարկվի: