Հիասթափված ենք եւ հացադուլը չենք դադարեցնի մինչեւ....ուսանողների հայտարարությունը ԱԺ-ի մոտ
Քիչ առաջ դասադուլ անցկացնող ուսանողները հասան Աժ- ի դիմաց: Իրենց այդ քայլը նրանք որակում են, որպես աջակցություն այսօր առավոտից հացադուլ հայտարարած իրենց 5 ընկերներին:
Դասադուլը կազմակերպած «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնող խումբը Աժ-ի դիմաց հայտարարությամբ հանդես եկավ, որում մասնավորապես ասված էր.
Մենք՝ «Հանուն գիտության զարգացման» ուսանողական շարժման մասնակիցներս
- Հիասթափություն ենք հայտնում առ այն, որ շուրջ 5 օր դասադուլի ընթացքում բազմաքանակ ուսանողներիս հնչեցրած մտահոգությունների, պահանջների ու դիրքորոշման վերաբերյալ պետական կառույցները դրսևորում են լիարժեք մերժողական դիրքորոշում
- Շարունակում ենք հավատարիմ մնալ մեր կողմից առաջադրված պահանջներին, սակայն, զրկված լինելով այդ պահանջը պատկան մարմինների քննարկման առարկա դարձնելու որևէ հարթակից, և գիտակցելով, որ ուսանողության ձայնն այս հարցում շարունակում է մնալ անլսելի և անուշադրության մատնված, հայտարարում ենք հացադուլ:
Հացադուլի նպատակներն են՝
1)վերահաստատել մեր պահանջները՝ ուղղված տարկետում ստանալու իրավունքին և կարգին առընչվող ՀՀ կառավարության առկա որոշման չեղարկմանը
2) ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպել առաջադրված պահանջի շուրջ բազմակողմանի, ժողովրդավարական և ներկայացուցչական քննարկում բոլոր շահագրգիռ կողմերի՝ ներառյալ ուսանողների ուղղակի ներգրավվածությամբ:
Հայտարարում ենք, որ հացադուլը կդադարեցնենք միայն այն պարագայում, եթե կառավարության կողմից հայտարարվի օրենքի ընդունման գործընթացի առժամանակ կասեցման և խնդրի շուրջ լայն հանրային քննարկման կազմակերպման որոշման մասին:
Կոչ ենք անում ու դիմում բոլորին՝ ուսանողներին, դասախոսներին, ակադեմիական ու մտավորական շրջանակների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև լայն հասարակության տարբեր խմբերին և անհատներին՝ համախմբվել այս կարևորագույն հարցի շուրջ և միանալ «Հանուն գիտության զարգացման» ուսանողական շարժման ծավալած պայքարին՝ ուսանողների ձայնը լսելի դարձնելու, և ի նշան միասնական պահանջատիրության դրսևորման: