Ադրբեջանում շներին կվարժեցնեն հայերեն խոսք լսելիս զգուշացնել զինվորներին
Ադրբեջանի կինոլոգիական կենտրոնում պատրաստվում են շներին այնպես վարժեցնել, որ նրանք արձագանքեն հայերեն խոսքին, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Խոսքը վերաբերում է հիմնականում հսկողություն իրականացնող շներին, որոնք կկարողանան զգուշացնել զինվորներին, երբ թշնամին մոտենալիս լինի եւ հայերեն խոսք լսեն»,- ասել է կինոլոգիական կենտրոնի գլխավոր մարզիչ, կապիտան Մովջուդ Ասկերովը:
Ասկերովի խոսքով՝ շներին հիմա վարժեցնում են ադրբեջաներենով, այսինքն՝ շները կատարում են ադրբեջաներենով տրված հրամանները:
Նա նաեւ հավելել է, թե ավելի վաղ հայերը կամիկաձե շներ ունեին: «Այդ շներին օգտագործում էին թշնամական տեխնիկան ոչնչացնելու համար, սակայն մեր բանակում, հումանիզմից ելնելով, նման շներ չեն օգտագործվում»,- ասել է Ասկերովը: